fot. PAP/Paweł Supernak

Min. D. Piontkowski: Dla absolwentów jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów

Dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów. Zdecydowanie uczniowie mają w czym wybierać – ocenił we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Jak zaznaczył Dariusz Piontkowski, w tym roku jest ponad 725 tys. uczniów, którzy kończą szkołę podstawową bądź gimnazjum. Dla tych uczniów przygotowano 830 tys. miejsc w szkołach średnich.

„Widać wyraźnie z tego rachunku, że ponad 103 tys. miejsc więcej jest przygotowanych niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Warto w tym momencie wyraźnie podkreślić, że absolwenci gimnazjów oraz absolwenci szkół podstawowych uczestniczą w dwóch oddzielnych rekrutacjach” – podkreślił szef MEN.

Dariusz Piontkowski poinformował, że dzięki kuratorom ministerstwu udało się zebrać dane o tym, jak wygląda rekrutacja po pierwszym etapie z większości województw. Zaznaczył, że jeśli chodzi o Białystok różnica między miejscami wolnymi, które nie zostały obsadzone po pierwszym etapie rekrutacji, a liczbą uczniów, którzy będą uczestniczyli w rekrutacji uzupełniającej, wynosi 1100 miejsc do ok. 900 uczniów.

„Mamy więc zapas ponad 100 miejsc w jednym mieście” – zaznaczył minister edukacji.

Dodał, że w przypadku Gdańska ta różnica jest jeszcze wyższa – jest ponad tysiąc wolnych miejsc dla uczniów uczestniczących w rekrutacji uzupełniającej.

„Podobna jest liczba także w innych miastach” – zapewnił.

Według Dariusza Piontkowskiego w Krakowie jest jeszcze prawie 1400 wolnych miejsc w szkołach.

„Zdecydowanie (uczniowie – PAP) mają w czym wybierać” – ocenił szef MEN.

„Podobnie jest w Lublinie, gdzie ta różnica jest prawie trzykrotna, w przypadku Olsztyna to ponad 100 miejsc dodatkowo” – dodał Dariusz Piontkowski.

PAP/RIRM

drukuj