fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Dr Z. Kuźmiuk: postawa europosłów lewicy i liberałów odbiega od standardów panujących w PE

Postawa europosłów lewicy i liberałów odbiega od standardów panujących w Parlamencie Europejskim – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk odniósł się w ten sposób do ponownego odrzucenia kandydatury byłej premier Beaty Szydło na przewodniczącą komisji ds. zatrudnienia.

Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34, od głosu wstrzymało się dwóch. Beata Szydło ubiegała się o funkcję jako kandydatka grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Politycy PiS-u wskazują, że złamano obowiązujące dotychczas standardy w PE.

– Jeżeli publicznie powołuje się metodę D’Hondta, na europejskich obywateli, to akurat kandydatka miała poparcie 525 tys. europejskich obywateli. W związku z tym pominięcie tego milczeniem, niezgoda na tę kandydaturę jest łamaniem podstawowych standardów obowiązujących w PE. Mówię to ze smutkiem, ale widać, że to wystąpienie pani premier Szydło tu, w Parlamencie Europejskim, wtedy kiedy broniła Polski, zapadła wielu z nich w pamięć. W związku z tym to jest taki swoisty rewanż, dziwny upór, ale rzeczywiście kandydatura po raz kolejny została odrzucona – mówi europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Parlamentarzyści partii rządzącej wskazują też, że odrzucenie kandydatury Beaty Szydło jest swoistego rodzaju zemstą za utrącenie kandydatury Fransa Timmermansa na stanowisko szefa KE.

RIRM

drukuj