fot. PAP/Rafał Guz

Janusz Wojciechowski przedstawia swój program dot. europejskiego rolnictwa

W Parlamencie Europejskim trwają rozmowy polskiego kandydata na unijnego komisarza ds. rolnictwa z politykami różnych ugrupowań. Janusz Wojciechowski przedstawia swój program i wizje pracy w Komisji Europejskiej. Rozmowy – jak sam podkreślił – idą w dobrym kierunku.

Znamy już oficjalnych kandydatów na unijnych komisarzy. Nad sprawami związanymi z rolnictwem w Unii Europejskiej miałby czuwać Janusz Wojciechowski. To były europoseł PiS, który obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Teraz prowadzi on intensywne rozmowy w Parlamencie Europejskim z politykami różnych ugrupowań, których przedmiotem jest właśnie polityka rolna.

– Jestem zadowolony z przebiegu tych rozmów. W Parlamencie Europejskim jest duża zbieżność poglądów co do tego, że trzeba dbać o rolnictwo, chronić je i trzeba też popierać takie rolnictwo, które jest prowadzone w zgodzie z naturą, w zgodzie z przyrodą, które szanuje środowisko naturalne – mówił Janusz Wojciechowski.

Troska o rolnictwo to priorytet. Inną – równie ważną – kwestią dla Janusza Wojciechowskiego w dyskusji są gospodarstwa rodzinne, których w całej Europie z dnia na dzień jest coraz mniej.

– Każdego dnia około 1000 gospodarstw rolnych znika, rolnicy przestają prowadzić te gospodarstwa. To jest proces, który musi być zatrzymany – mówił polityk.

Polityka rolna – jak dodał polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa – wymaga wielu reform, a także stworzenia długofalowej wizji rozwoju.

– Musimy wiedzieć, jakiego rolnictwa chcemy na przyszłość i to z taką długą perspektywą do 2050 roku co najmniej, a nie tylko na 7 lat. Bardzo się cieszę, że Polska otrzymuje odpowiedzialność za ten ważny obszar polityki europejskiej. Wiemy, jak ważne rolnictwo jest dla Polski, wiemy, jak ważne jest ono dla całej Europy – podsumował kandydat na unijnego komisarza.

Polska od początku zabiegała o tekę komisarza ds. rolnictwa – powiedział szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś. Obszar ten – jak dodał – jest ściśle powiązany m.in. z handlem i klimatem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj