fot. flickr.com

Dolnośląskie: 10 osób odpowie przed sądem za wyłudzenie podatku VAT

Dziesięć osób, które miały tworzyć zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT, odpowie za to przestępstwo przed Sądem Okręgowym w Legnicy. Oszustwa – zdaniem prokuratury – popełniano przy obrocie miedzią i mosiądzem. Straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 22 mln zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa, oskarżeni reprezentowali firmy, które uczestniczyły w fikcyjnym obrocie miedzią i mosiądzem w postaci katod i sztabek.

„Transakcje były dokumentowane niezgodnymi z rzeczywistością fakturami i zmierzały do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu zbycia towaru” – podała prokuratura.

Zdaniem śledczych, firmy uczestniczące w przestępczym procederze fikcyjnie wprowadzały do obrotu towar poprzez nieprawdziwe faktury. Faktury te miały pochodzić od firm, które faktycznie działają na rynku obrotu złomem, w tym metali kolorowych, jak też od podmiotów gospodarczych, które powstały jedynie dla realizacji przestępczego procederu – podała prokuratura.

W wyniku działalności grupy Skarb Państwa miał stracić ponad 22 mln zł. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj