fot. twitter.com/MKDNiS

MKDNiS: Agata Kornhauser-Duda i Piotr Gliński zwiedzili wystawę „Dulska na scenie”

W przededniu Narodowego Czytania wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wspólnie z małżonką Prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą zwiedzili wystawę pt. „Dulska na scenie” w stołecznej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury – poinformowało MKDNiS.

Przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowe Centrum Kultury wystawa została poświęcona scenicznym realizacjom „Moralności pani Dulskiej”. Od premiery w 1906 r. do czasów współczesnych zrealizowano w Polsce łącznie ok. 210 inscenizacji tej sztuki. Na podstawie dramatu powstały również liczne filmy, w tym obraz z 1930 r., który uznawany jest za pierwszy polski film dźwiękowy.

Wystawa w warszawskiej Kordegardzie przypomina fenomen sztuki Zapolskiej i przywołuje ważne wystawienia dramatu w polskich teatrach w minionym stuleciu. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się m.in. unikatowa karykatura Dulskiej autorstwa samej Gabrieli Zapolskiej, dwa portrety pisarki namalowane przez jej drugiego męża, Stanisława Jankowskiego oraz kostium sceniczny Anny Seniuk z przedstawienia w Teatrze Ateneum, wyreżyserowanego w 1999 r. przez Tomasza Zygadłę.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Teatru Ateneum w Warszawie.

W sobotę w całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami odbywać się będzie lektura dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To dziesiąta odsłona akcji Narodowe Czytanie, którą zainauguruje prezydent Andrzej Duda w warszawskim Ogrodzie Saskim.

https://twitter.com/MKDNiS/status/1433781396229836827

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Później czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

PAP

drukuj