Niemcy chcą wciągnąć Polskę do strefy euro

Berlin poszukuje nowych płatników starych długów w strefie euro. Polska ze swoim potencjałem jak najbardziej się do tego nadaje. Możemy przystąpić do eurostefy już w 2015 roku.  

 

Działania niemieckich  władz  nasilają się tym bardziej, im większe kłopoty mają kraje peryferyjne strefy – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

 

 „Brytyjski tygodnik ekonomiczny napisał artykuł mówiący o dylematach Polski, jeżeli chodzi o wejście do strefy euro. Gazeta pisze wprost o tym, że Niemcy złożyły Polsce zupełnie niedawno propozycję nieoficjalną wejścia do strefy euro w 2015 roku. Jak można się domyślać, byłoby to przyjęcie poza wszelkimi kryteriami, które kraje członkowskie muszą spełnić i wskazuje to na to, że Niemcy chcą za wszelką cenę Polskę w strefie euro” – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.  

 

Polska może wejść do strefy euro pomimo tego, że nie spełnienia wszystkich kryteriów fiskalnych i monetarnych. Takie posunięcie byłoby absurdalne – stwierdził prof. Mirosław Piotrowski europoseł.

 

Musielibyśmy bardzo wiele za to zapłacić. Przykładem jest Finlandia, która teraz nie chce płacić i chce wyjść ze strefy euro. (…) Nad tym pochylają się wybitni ekonomiści z UE i nie potrafią znaleźć panaceum. W chwili obecnej, pchanie się do strefy euro, gdy inni chcą z niej wychodzić jest absurdem” – powiedział prof. Mirosław Piotrowski

 

Poseł Zbigniew Kuźmiuk oświadczył, że Niemcom zależy na polskim potencjale. Wejście Polski do euro strefy uczyniłoby kredyt w naszym kraju znacznie tańszy, a co za tym idzie poszerzyli byśmy rynek konsumencki. Poza tym Polska jest nowym strategicznym kandydatem do spłacania strych długów Unii, co w znacznym stopniu czynią obecnie Niemcy.

 

 „Polska ze swoim potencjałem niewątpliwie by się przydała. Jeżeli porównamy nasz kraj choćby ze Słowacją, która jest w strefie euro i która do tej pory na tych bankrutów musiała wyłożyć ok. 10 mld euro. Chodzi zarówno o gwarancje, jak i żywy pieniądz. Natomiast Polska jako kraj miej więcej ośmiokrotnie większy musiałaby najprawdopodobniej takich gwarancji pieniędzy przygotować ok. 80 mld. Bylibysmy krajem, który dokłada do bankrutów. Myślę, że z tych powodów ta oferta niemiecka jest taka gwałtowana. Ta oferta jakby pozwala na lepsze zrozumienie decyzji podejmowanych przez pana premiera Tuska w Brukseli”-  powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.  

 

Wypowiedź Zbigniewa Kuźmiuka:  


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź prof. Mirosława Piotrowskiego – czytaj

 

Audio – słuchaj

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl