Bardzo dobre warunki turystyczne w Bieszczadach

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. W ciągu dnia mogą pojawić się burze – poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek.

 

„Rano z Połoniny Wetlińskiej, gdzie było 14 stopni Celsjusza, widać było w promieniu ponad 100 kilometrów” – powiedział Marek. W położonych niżej Ustrzykach Górnych i Cisnej termometry wskazywały 13-15 stopni. Natomiast w Dukli w Beskidzie Niskim było 18 stopni.

 

Wszędzie jest bezwietrznie. GOPR przypomina, że w ciągu dnia mogą pojawić się nagłe burze. „Podczas burz należy unikać otwartych przestrzeni, nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach. Już po pierwszych symptomach należy zejść w bezpieczne miejsce” – podkreślił ratownik. Od początku tegorocznych wakacji ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR interweniowali ponad 70 razy.

W ciągu ostatniej doby były cztery akcje ratownicze, w tym jedna z użyciem śmigłowca.

 

* * *

       Jak informuje IMGW, Europa południowa, zachodnia oraz Skandynawia znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują słabe niże, z układami frontów atmosferycznych. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Danii, w strefie frontów atmosferycznych, w gorącym powietrzu zwrotnikowym, jedynie na krańce zachodnie, po południu zacznie napływać nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

 

W poniedziałek na południu Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24 st.C, 26 st.C na krańcach północno-wschodnich, około 32 st.C w centrum, do 34 st.C, 35 st.C na południowym zachodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, jedynie na wybrzeżu z kierunków południowych. Podczas burz wiatr dość silny i silny, w porywach do 90 km/h.

 

W nocy na południowym wschodzie Polski zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane lub duże, okresami przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Temperatura minimalna od 16 st.C do 20 st.C. Wiatr słaby lub umiarkowany z kierunków zachodnich, jedynie na północnym wschodzie z kierunków wschodnich. Podczas burz wiatr w porywach do 80 km/h.

 

We wtorek na wybrzeżu zachodnim i środkowym, na Pomorzu, Kujawach oraz na zachodzie Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane okresami duże i miejscami słabe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 25 st.C do 29 st.C, jedynie na wybrzeżu oraz na obszarze od Warmii, Mazur i Suwalszczyzny po Kurpie i Podlasie od 19 st do 24 st.C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, jedynie na północnym wschodzie – południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

 

PAP 

drukuj