Niemcy: szefowa urzędu ds. migrantów zwolniona po skandalu w Bremie

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zwolnił szefową Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) Juttę Cordt w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w wydawaniu wniosków azylowych w filii BAMF w Bremie – poinformował w piątek rzecznik resortu.

O swojej decyzji minister poinformował Juttę Cordt w środę; wkrótce ogłosi, kto stanie na czele podlegającego MSW urzędu – przekazano.

W połowie kwietnia wyszło na jaw, że w latach 2013-2016 ówczesna kierowniczka filii BAMF w Bremie przyznała azyl co najmniej 1200 osobom, które nie spełniały wymaganych kryteriów. Bremeńska prokuratura prowadzi obecnie postępowanie przeciwko byłej szefowej tego oddziału i pięciu innym osobom podejrzanym o korupcję i zorganizowane nakłanianie do bezprawnego składania wniosków o azyl.

Po zarządzonej przez Juttę Cordt wewnętrznej kontroli, w ramach której sprawdzono ponad 4,5 tys. decyzji wydanych przez BAMF od 2013 roku, okazało się, że z decyzji wydanych w Bremie cofnąć lub unieważnić trzeba było dotąd 40 proc. z nich, a w przypadku innych sprawdzonych filii – zaledwie 5,8 proc.

W ubiegłym tygodniu Horst Seehofer zapowiedział wprawdzie „głęboką reformę BAMF”, ale mówił o tym wówczas tylko w kontekście struktury organizacyjnej tej instytucji i przestrzeganych w niej procedur.

Przewodnicząca komisji spraw wewnętrznych w Bundestagu Andrea Lindholz, która należy do partii Horsta Seehofera, CSU, wcześniej nie chciała potwierdzić medialnych spekulacji o możliwej dymisji Jutty Cordt. Oceniła jednak, że Cordt „wykonała dobrą robotę”, ale „w obecnej sytuacji zapewne w inny sposób (niż poprzez jej zwolnienie) trudno byłoby stworzyć zaufanie dla nowego początku”.

Deputowana liberalnej partii FDP Linda Teuteberg mówiła z kolei o poświęceniu przez CSU mniej ważnego gracza dla osiągnięcia większych korzyści.

W czwartek bawarska partia chadecka CSU, której Horst Seehofer jest przewodniczącym, zagroziła przyjęciem innego kursu w polityce azylowej niż CDU kanclerz Angeli Merkel, jeśli ugrupowanie to nie zgodzi się na forsowane przez Seehofera zaostrzenie przepisów azylowych. Szef CSU forsuje zakaz wjazdu do Niemiec migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie UE bądź nie mają dokumentów tożsamości. CDU uważa, że tego rodzaju rozwiązania można wprowadzać tylko na mocy porozumienia wszystkich krajów unijnych, a nie jednostronnie.

Reuters wskazuje również, że partię Horsta Seehofera w październiku czekają wybory do regionalnego parlamentu Bawarii.

Spór między CDU a CSU grozi rozłamem w chadecji i stanowi pierwszy kryzys w rządzącej w Niemczech koalicji, do której – oprócz CDU i CSU – należy również socjaldemokratyczna SPD.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl