fot. PAP/EPA

Nowy rząd Niemiec rozważa wprowadzanie obostrzeń i obowiązek szczepień

Annalena Baerbock, szef Zielonych, zapowiedziała, że nowy rząd „da sobie 10 dni na sprawdzenie”, czy obecne środki ochrony przed pandemią i szczepienia są wystarczające. W przeciwnym razie rząd z ekspertami będzie rozważać wprowadzanie kolejnych środków – wskazał dzisiejszy „Die Welt”.

W ramach walki z obecną falą koronawirusa w środę weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przed infekcjami, która została zainicjowana przez partie wchodzące w skład nowej koalicji rządowej SPD – Zieloni – FDP. Od teraz to władze poszczególnych krajów związkowych będą decydować np. o zamawianiu masek oraz konieczności ich stosowania, wprowadzaniu ograniczeń kontaktu lub organizowania imprez. Zgodnie z przyjętymi założeniami 9 grudnia prawo ma zostać poddane weryfikacji i zaostrzone w razie potrzeby.

Czołowi politycy CDU/CSU naciskają jednak na szybsze tempo.

„Podjęte środki prawdopodobnie nie wystarczą. Planowana na 9 grudnia ocena to o wiele za późno, już teraz musimy działać intensywnie” – stwierdził Ralph Brinkhaus (CDU) na antenie stacji ARD.

Jeszcze wcześniej premier Kraju Saary, Tobias Hans, wezwał do szybkiego spotkania w tej sprawie szefów rządów krajów związkowych, najlepiej jeszcze w tym tygodniu.

Wg informacji dpa kanclerz Angela Merkel zaproponowała we wtorek wieczorem liderom nowej koalicji rządowej „znaczne zaostrzenie środków w związku z grożącym przeciążeniem służby zdrowia”. Jak dodał „Bild”, Angela Merkel wezwała do wprowadzenia lockdownu już od dzisiaj, ale SPD, FDP i Zieloni odrzucili propozycję.

Prezentując w środę umowę koalicyjną między SPD, Zielonymi i SPD, przyszły kanclerz, Olaf Scholz, ogłosił powołanie przy urzędzie kanclerskim stałego federalnego zespołu kryzysowego. Jego zdaniem organ powinien rozpocząć pracę, zanim zacznie urzędować nowy rząd.

„Chodzi o zorganizowanie stałego, profesjonalnego monitoringu tej sytuacji (…) tak, aby wszystkie dzienne i tygodniowe dane były dostępne, żeby natychmiast móc wyciągać z nich niezbędne wnioski” – podkreślił Olaf Scholz.

„Sytuacja spowodowana pandemią w Niemczech staje się z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna, liczby chorych rosną, oddziały intensywnej terapii są na granicy” – zaznaczył „Die Welt”.

Annalena Baerbock nie wykluczyła obowiązkowego szczepienia dla wszystkich. Szef FDP, Christian Lindner, opowiedział się za uprzednim zasięgnięciem opinii w tej sprawie u konstytucjonalistów z uwagi na „dużą kontrowersyjność”. Dopiero po wydaniu pozytywnego opinii prawnych będzie czas na „decyzje polityczne”, dotyczące kolejnych kroków w sprawie obowiązku szczepień.

Bettina Stark-Watzinger (FDP), desygnowana na federalna minister edukacji, podkreśliła, że chce uniknąć zamykania szkół, nawet pomimo wysokich wskaźników infekcji, aby uczniowie „nie cierpieli na deficyty edukacyjne”.

Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła dziś decyzję o zatwierdzeniu szczepionki Biontech dla dzieci od 5 roku życia. W Niemczech, jak poinformował ustępujący minister zdrowia, Jens Spahn, od 20 grudnia będzie dostępnych dla dzieci 2,4 mln dawek szczepionki.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl