fot. PAP/EPA

Prezydent RP spotkał się z sekretarzem generalnym NATO w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda udał się dziś do Brukseli na rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. Polski prezydent szczegółowo przedstawił sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

– W ciągu dosłownie ostatnich dni i godzin zmienił się sposób hybrydowego oddziaływania na granicę Polski, Unii Europejskiej, ale również wschodnią flankę NATO. To się w tej chwili dzieje nocami, bardzo często są to starcia o niewielkiej skali pod względem liczby osób, ale o znacznie większej intensywności, niż to miało miejsce kilka dni temu. Obawiamy się, że wobec zmiany sposobu ataku hybrydowego na granicę, ten stan może trwać wiele miesięcy. Cały czas jesteśmy przygotowani na odparcie wszelkich ataków. Służba na granicy trwa cały czas i zapewniam, że będziemy nadal bronili granicy UE oraz NATO – mówił Andrzej Duda.

– Wszyscy sojusznicy NATO jasno powiedzieli, iż potępiają to, że reżim Łukaszenki eksportuje narażonych na niebezpieczeństwo niewinnych ludzi na granicę NATO. To nieludzkie i cyniczne, dlatego okazujemy pełną solidarność wszystkim sojusznikom, których dotyczy owa sytuacja – dodał Jens Stoltenberg.

 

TV Trwam News

drukuj