fot. pixabay.com

Gliwice: pierwsza w Polsce rozprawa ws. odszkodowania dla wnuczki Polaka wykorzystywanego do robót w Niemczech

W Gliwicach odbędzie się dziś pierwsza w Polsce rozprawa ws. odszkodowania dla wnuczki Polaka wykorzystywanego do robót w Niemczech. Chodzi o mężczyznę, który przez 5 lat pracował jako niewolnik w spółce Deutsche Reichsbahn, czyli państwowych kolejach III Rzeszy.

Potomkowie polskich robotników wykorzystywanych przez nazistowskie firmy wielokrotnie występowali z pozwami przeciwko Niemcom.

Jednak w 2010 roku Sąd Najwyższy orzekł, że polskie sądy nie mogą sądzić państwa niemieckiego nawet za zbrodnie popełnione na terenie Polski.

Mecenas Wiesław Misiek podkreślił, że tym razem sprawa nie mogła zostać odrzucona, bo pozwano spółkę zarejestrowaną w Polsce, której właściciel przejął kapitał kolei Rzeszy.

Wnuczka ofiary posiada dokładne dane, gdzie dziadek pracował, mieszkał, w jakim był obozie pracy. Wiedzieliśmy, dla kogo świadczył tę pracę, że dla Deutsche Reichsbahn, więc znaleźliśmy w Polsce spółkę, która działa na prawie polskim. Chodzi o DB Cargo Polska z siedzibą w Zabrzu, która w całości jest własnością Deutsche Bahn, następcy przestępczej, zbrodniczej Deutsche Reichsbahn. Sąd nie mógł odrzucić pozwu, ponieważ firma jest zarejestrowana w Polsce i według prawa polskiego może być pozywana – zaznaczył mec. Wiesław Misiek.

Koleje III Rzeszy w czasie II wojny światowej  wykorzystywały do pracy tysiące deportowanych osób, głównie z Europy Wschodniej, w tym z Polski.

Mecenas dodał, że niemiecka spółka powinna wypłacić odszkodowanie m.in. ze względu na europejskie wartości i zasady współżycia społecznego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl