fot. TT Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu

Była więźniarka: Warunki w niemieckim obozie dla dzieci były gorsze niż w Ravensbrück

Porażające świadectwo o niemieckim obozie koncentracyjnym dla najmłodszych więźniów III Rzeszy ujawnił dyrektor Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi, dr Ireneusz Maj. Przedstawił opinię byłej więźniarki Marii Wiśniewskiej-Jaworskiej, z której wynika, że warunki w obozie dziecięcym były gorsze niż w KL Ravensbrück.

 

Dyrektor Ireneusz Maj zwrócił uwagę, jak silny jest wydźwięk relacji pozostawionej przez Marię Wiśniewską-Jaworską, która była więziona zarówno w obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich założonym przez Niemców przy ul. Przemysłowej w Łodzi, jak i KL Ravensbrück.

„W opinii tej nieżyjącej już byłej więźniarki warunki panujące w obozie dziecięcym były gorsze od tych panujących w niemieckim obozie śmierci KL Ravensbrück” – podkreślił dyrektor zaznaczając, że Ravensbrück był jednym z najcięższych niemieckich obozów zagłady.

Relacja Marii Wiśniewskiej-Jaworskiej została znaleziona w dokumentach procesu okrutnej strażniczki dziecięcego obozu Eugenii Pol (Pohl).

„Obóz w Ravensbrück wydawał mi się czymś fantastycznym, nie było porównania z obozem w Łodzi” – mówiła więźniarka.

„Maria Wiśniewska urodziła się 17 lutego 1928 r. w Poznaniu. Jej ojciec Aleksander – profesor gimnazjum męskiego – został aresztowany przez Niemców w związku z oskarżeniem o udział w grupie dr. Franciszka Witaszka i zamordowany w poznańskim Forcie VII. Pozostali członkowie rodziny również poddani zostali represjom – matka Marii więziona była najpierw w obozie w Żabikowie, a następnie w KL Ravensbrück; starszy brat – Ludomir – został wywieziony do KL Gross-Rosen, a potem do obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora. W grudniu 1943 r. Maria wraz z młodszym bratem Tadeuszem osadzona została w obozie przy ul. Przemysłowej, gdzie przebywała do ukończenia 16. roku życia. W drugiej połowie 1944 r. trafiła do KL Ravensbrück, gdzie spotkała swoją matkę. Obie przeniesione zostały do KL Bergen-Belsen, w którym doczekały wyzwolenia przez aliantów 15 kwietnia 1945 r.” – to fragment życiorysu więźniarki przekazany przez dyrektora Ireneusza Maja.

Po wojnie Maria Wiśniewska ukończyła studia prawnicze. W latach 70 ub. w. była świadkiem w głośnym procesie obozowej wachmanki Eugenii Pol. Dożyła 93 lat. Zmarła w 2020 r.

Przez niemiecki obóz koncentracyjny Ravensbrück przeszło ponad 130 tys. kobiet i dzieci. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zostało zamordowanych przez niemieckich oprawców.

Obóz przy ul. Przemysłowej w Łodzi był jedynym obozem koncentracyjnym tylko dla dzieci. Utworzono go 1 grudnia 1942 r. na terenach wyodrębnionych z Litzmannstadt Ghetto. Okupanci więzili tam dzieci i młodzież polską od 6. do 16. roku życia, ale przywożone tam były także młodsze, nawet kilkumiesięczne maleństwa.

Dzieci z obozu przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały, były torturowane. Mogło tam być do 4 tysięcy uwięzionych. Kilkaset dzieci Niemcy zamordowali.

W czerwcu 2021 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem oraz władzami Instytutu Pamięci Narodowej powołali Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Działalność muzeum ma upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie. Muzeum, którego dyrektorem jest dr Ireneusz Maj, funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi. Trwają rozmowy z władzami Łodzi o budowie siedziby MDP-OT na terenach dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl