fot. PAP/Leszek Szymański

K. Łapiński: Nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła do prezydenta

Nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła już do prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował jego rzecznik Krzysztof Łapiński. Zaznaczył, że prezydent podejmie decyzję taką, którą będzie uważał za najlepszą dla kraju i dla swoich rodaków.

Krzysztof Łapiński przypomniał też, że prezydent Andrzej Duda uważa, iż Polska jak każde inne państwo ma prawo do obrony swojego dobrego imienia, do obrony prawdy.

Zgodnie z konstytucją prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji dotyczącej ustawy.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Historyk prof. Krzysztof Kubiak wskazuje, że Polska nie chce rozciągnięcia odpowiedzialności za Holokaust na nasz kraj.

– Od dłuższego czasu obserwujemy sytuację, w której dochodzi – zwłaszcza ze strony niemieckiej – do próby relatywizacji odpowiedzialności za zbrodnie, do próby rozciągania tej odpowiedzialności, podczas gdy my stoimy na stanowisku zupełnie jasnym, że Holokaustu dopuściło się państwo niemieckie wespół z reżimami kolaboracyjnymi i wespół z rozmaitego rodzaju szumowinami aktywnymi w państwach podbitych. Potworność Holokaustu polega na tym, że zbrodni tej dopuściły się Niemcy jako państwo. My nie chcemy rozciągnięcia na nas podobnej odpowiedzialności – podkreśla prof. Krzysztof Kubiak.   

Nowe przepisy o IPN wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

RIRM

drukuj