fot. pixabay.com

Prezydent Litwy apeluje o zwiększenie liczby żołnierzy NATO

Batalion NATO stacjonujący na Litwie pod dowództwem Niemiec należy przekształcić w brygadę – oświadczył dziś litewski prezydent, Gitanas Nauseda, po spotkaniu z szefową dyplomacji RFN, Annaleną Baerbock. Minister zapewniła, że jej kraj jest na to przygotowany, ale decyzję ma podjąć Sojusz.

Międzynarodowy „batalion NATO należy zastąpić jednostką wielkości brygady, (…) wzmocnić obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową (…), należy wzmocnić przesmyk suwalski” – czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy.

Przesmyk suwalski oznacza w terminologii NATO polskie terytorium stanowiące połączenie terytorium państw bałtyckich z resztą państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przesmyk oddziela obwód kaliningradzki Rosji od Białorusi.

Minister Baerbock podczas konferencji prasowej w Wilnie podkreśliła, że obecnie w NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę omawiana jest nowa koncepcja obrony i „ważne jest, abyśmy działali zdecydowanie wspólnie jako Sojusz, a nie jako poszczególni ministrowie spraw zagranicznych”.

„Jeśli NATO zdecyduje, że batalion powinien zostać wzmocniony do poziomu brygady, wtedy my, jako Republika Federalna Niemiec, wniesiemy znaczący wkład. Zrozumiałam, że jest taka potrzeba i Niemcy będą działać zgodnie z nią” – dodała.

Obecnie na Liwie stacjonuje około 1600 żołnierzy NATO, w tym 900 niemieckich.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl