fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda: Na sędziach spoczywa niezwykła odpowiedzialność za losy ludzkie

26 nominacji sędziowskich wręczył w środę prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, na sędziach spoczywa niezwykła odpowiedzialność za losy ludzkie i kształtowanie oblicza polskiego państwa.

Po odebraniu ślubowania od nowo powołanych sędziów prezydent podkreślał, że na sędziach spoczywa niezwykła odpowiedzialność za losy ludzkie i kształtowanie oblicza polskiego państwa.

„To także niezwykła odpowiedzialność za kształtowanie opinii o wymiarze sprawiedliwości” – podkreślił Andrzej Duda. Jak mówił, to, czy Polacy uważają swoje państwo za sprawiedliwe, zależy właśnie od działalności sądów.

Prezydent prosił o to, by orzekając sędziowie kierowali się swoim doświadczeniem życiowym i czynili wszystko, by każdą sprawę postrzegać indywidualnie, unikając rutyny.

Mówił też o poczuciu niezawisłości i niezależności.

„Albo się je ma albo nie. Albo jestem niezawisły od wszelkich wpływów i żaden przełożony, żaden kolega, żadna rodzina, żadni znajomi, żadne wpływy środowiskowe czy to środowiska zawodowego, czy to koleżeńskiego, nie wpłyną na moją decyzję, albo nie” – podkreślił.

„Chcę wierzyć, że wszyscy państwo takimi ludźmi jesteście. Proszę, abyście tę twardość potrafili zachować” – dodał prezydent. Choć, jak zastrzegł, wie, że „są różne sytuacje, czasem bardzo trudne”.

PAP/RIRM

drukuj