fot. PAP/Paweł Supernak

Z. Ziobro: Działamy na rzecz tego, by Polska była krajem bardziej sprawiedliwym

Resort sprawiedliwości działa na rzecz tego, by Polska była krajem bardziej sprawiedliwym (…) który gwarantuje bezpieczeństwo prawne – powiedział minister Zbigniew Ziobro. Na konferencji podsumowującej dwulecie funkcjonowania ministerstwa zapowiedział, że przed jego resortem jeszcze wiele do zrobienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usprawnić procedury, zmniejszyć obciążenia sądów, wprowadzić nowe instytucje, które pozwolą jeszcze skuteczniej zwalczyć patologie.

Minister Zbigniew Ziobro wskazał m.in. że resort sprawiedliwości przygotował największą ilość – w całym rządzie – aktów normatywnych. Resort skupia się też na działaniach prokuratury w walce m.in. z przestępczością zorganizowaną oraz „VAT-owską czy „aferalną”.

– Intensywność działań prokuratury w obszarze walki z brutalną przestępczością, przestępczością zorganizowaną, walką z wielką przestępczością VAT-owską, „aferalną”, walką z przestępczością związaną z nadużyciami oszustów wyłudzających kamienice, nieruchomości w Warszawie i w innych miastach, walką z patologiami bezkarnej lichwy w Polsce, która prowadziła do wielkich krzywd, dramatu i cierpień tysięcy osób – zwykle ludzi niekoniecznie majętnych- którym odbierano mieszkanie oraz wszystko co posiadali i wyrzucano ich dosłownie często pod most – to wszystko stało się faktem. Dziś prokuratura pracuje zupełnie inaczej, podobnie jak ich całą parą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości – powiedział Zbigniew Ziobro.

Resort przygotował blisko 60 projektów ustaw z czego 20 stało się już obowiązującym prawem. Jak mówił minister to dopiero początek bo resort ma wiele ambitnych planów, które chce urzeczywistnić.

RIRM

drukuj