Z. Ziobro: Nie wykluczamy, że na Jacka K. były wywierane naciski

Nie wykluczamy, że na b. wiceministra finansów Jacka K. były wywierane naciski, by wycofywał się z decyzji wskazujących na to, że chciał właściwe zareagować na patologię wyprowadzania pieniędzy – powiedział minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przedstawiła w czwartek Jackowi K., byłemu wiceministrowi finansów, dwa zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób w łącznej kwocie ponad 21 miliardów złotych.

Jacek K. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Prokurator zastosował wobec podejrzanego poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł.

Wcześniej w czwartek, podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że niewykluczone jest, iż na Jacka K. były wywierane naciski.

„Nie wykluczamy, że na pana wiceministra rządu PO były wywierane naciski, aby w taki sposób postępował, aby wycofywał się z pewnych decyzji racjonalnych, które w tym czasie podejmował, wskazujących na to, że on chciał właściwie zareagować na tę patologię wyprowadzania pieniędzy na ogromną skalę kosztem polskiego budżetu państwa” – mówił na konferencji prasowej Ziobro.

Zdaniem ministra Ziobro „prokuratura zebrała materiał dowodowy, który w wysokim stopniu uprawdopodabnia, że w tej sprawie mogło dojść do popełnienia przestępstwa”.

Minister podkreślił też, że zadaniem prokuratury jest badać wszystkie wątki w sprawie. „Również i te okoliczności, które miały wyjaśnić, dlaczego wiceminister finansów w okresie rządów PO podejmował tak nieracjonalne z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa decyzje”.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że w sprawie była niewielka grupa „zainteresowanych właścicieli jednorękich bandytów, którzy uzyskiwali z tego tytułu gigantyczne korzyści kosztem Skarbu Państwa”.

Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że w okresie rządów PO-PSL śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej było „bliskie finału w postaci postawienia zarzutów”, także zatrzymanemu w czwartek rano b. wiceszefowi Ministerstwa Finansów.

„Niestety kierownictwo prokuratury w tamtym czasie nie pozwoliło prokuratorowi referentowi prowadzącemu tę sprawę postawić zarzutów, realizować wyników śledztwa; śledztwo zostało mu odebrane, no i w konsekwencji ta sprawa nie była dalej w sposób należyty prowadzona” – dodał.

Uczestniczący w czwartkowej konferencji prasowej prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powiedział, że „zaniechania podejmowane przez Jacka K., które w zarzucie zostały szczegółowo opisane” doprowadziły do tego, że automaty do gier o dużych wygranych, były lokowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

„Z tego, co dzisiaj wiemy, z ustaleń śledztwa, wynika iż wiceminister finansów posiadał szeroką wiedzę na temat tego, że taki proceder ma miejsce, nie podejmował właściwych działań” – podkreślił prokurator krajowy.

„Kiedy na skutek działań, podlegającej mu służby celnej, zdecydował się przeprowadzić badania wybranych automatów pod koniec 2008 r., nagle w lutym 2009 r. wycofał się z tego badania, które mogłoby przynieść efekt pokazujący, iż to są automaty do wysokich wygranych” – dodał.

Podczas konferencji minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował też, że liczba oskarżonych w sprawach wielkich afer VAT-owskich w 2017 r. wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu do 2015 r.

Jak zaznaczył minister, w 2015 r. było to 329 osób, a w obecnie jest to prawie 900 osób oskarżonych o tego rodzaju przestępstwa.

„Liczba podejrzanych, tymczasowo aresztowanych, wzrosła przeszło trzykrotnie, z 160 do 540 osób tymczasowo aresztowanych. Jeśli popatrzymy na wartość mienia zabezpieczonego w związku z postępowaniami VAT-owskimi, to wzrosła z 200 mln zł do miliarda zł, czyli jest to pięciokrotny wzrost kwot zajętych” – mówił.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że w początkach 2017 r. weszły w życie nowe przepisy, które zakładały karę 25 lat pozbawienia wolności dla sprawców wielkich afer gospodarczych.

„Z danych wynika w sposób jednoznaczny, jeśli popatrzymy na kwoty zabezpieczonych przychodów z VAT, to w lutym 2015 r. była to suma 7,2 mld zł, w lutym 2016 r. – 6,4 mld zł, a po uchwaleniu tych przepisów przez polski parlament ten przychód z VAT wynosił 11,6 mld zł. Prawie dwukrotny przyrost wpływów z VAT w wyniku zmian stanu prawnego, ale też terapii szokowej dla przestępców, którzy wyłudzali wcześniej w sposób bezkarny VAT. Perspektywa twardej polityki karnej przyniosła efekty” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl