fot. Mateusz Matuszak/Nasz Dziennik

Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie dróg lokalnych do połowy września

Od dziś do połowy września samorządy mają czas na złożenie wniosków na dofinansowanie i remont dróg lokalnych w przyszłym roku. Chodzi o program tzw. schetynówek. Pula pieniędzy wynosi 800 mln zł. W tym roku finanse zostaną rozdane na nowych zasadach.

Wiceminister infrastruktury  i budownictwa Jerzy Szmit tłumaczy, że zmiany nastąpiły na wniosek samych samorządów. Domagały się tego jednostki, które nie miały szans na wsparcie w wysokości 50 proc. inwestycji.

– Wprowadziliśmy kryterium dochodowe, czyli większe preferencje zarówno dla samorządów gminnych, jak i powiatowych, które mają mniejsze dochody i do tej pory nie mogły konkurować z bogatszymi samorządami. Zostało zwiększone kryterium, które dotyczy poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zostało także wprowadzone kryterium, które będzie zachęcało samorządy do bardziej racjonalnego łączenia dróg – wskazuje Jerzy Szmit.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przed wakacjami parlamentarnymi chcieli zwiększyć środki na budowę i remont dróg lokalnych. W Sejmie został złożony projekt powołujący Fundusz Dróg Samorządowych. Środki miały pochodzić z nowej opłaty drogowej doliczanej do każdego litra paliwa. Rozwiązania spotkały się ze sprzeciwem. W ostateczności projekt został wycofany z procedowania.

PAP/RIRM

drukuj