Policja apeluje o ostrożność na drogach w okresie świąt Bożego Narodzenia

O ostrożność na drogach i noszenie odblasków po zmroku apeluje policja przed świętami Bożego Narodzenia. Na drogach pojawiło się także więcej patroli.

Od wczoraj nad bezpieczeństwem codziennie czuwać będzie około 10 tys. policjantów. Więcej patroli policyjnych jest m.in. na wszystkich drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. trzeźwość kierowców – mówi podkomisarz Joanna Skręt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Pomimo dobrej dogodności do tego, aby spotkać się z rodziną, z znajomymi w tym czasie, apelujemy, aby w drogę wyruszać zawsze trzeźwym. Jeżeli poprzedniego dnia spożywaliśmy alkohol, to następnego nie wsiadajmy za kierownicę. Jeżeli nie mamy możliwości, aby zamienić się z innym kierowcą, to po prostu nie spożywajmy tego alkoholu przed jazdą, tak, aby nie jechać na „podwójnym gazie” i nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym, ponieważ nawet najmniejsza ilość alkoholu spowalnia naszą reakcję, powoduje, że percepcja na drodze jest zdecydowanie obniżona. Apelujemy również do pasażerów, aby nie dopuszczali do tego, żeby wsiadać do samochodu z nietrzeźwym kierującym – podkreśla podkomisarz Joanna Skręt.

Policjanci sprawdzają ponadto stan techniczny samochodów. Zwracają też uwagę m.in. na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych.

Na pobłażliwość nie mogą też liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach. Policjanci apelują też do pieszych, by po zmroku nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Pieszego z odblaskiem zobaczy nawet z odległości 150 metrów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl