CBŚP: 552 sztuki broni zabezpieczyli policjanci w 2016 r

552 sztuki broni palnej, w tym karabiny maszynowe i pistolety, oraz ponad 44 tys. sztuk amunicji zabezpieczyli policjanci w całym kraju w 2016 roku. To o 210 sztuk nielegalnej broni więcej niż rok wcześniej – poinformowało w środę Centralne Biuro Śledcze Policji.

Za nielegalne posiadanie broni grozi do 8 lat, a za jej wytwarzanie i handel do 10 lat więzienia.

Każdego roku funkcjonariusze CBŚP zabezpieczają broń różnego typu i kalibru, która mogła służyć do popełniania przestępstw. W zeszłym roku były to pistolety maszynowe typu: Skorpion, Rak, Kałasznikow, CZ, jak i broń krótka: Walther, TT, CZ 70, Colt, Zoraki, Norinco.

„W większości przypadków była to broń sprowadzana z zagranicy bez pozwolenia. Policjanci zatrzymali zarówno handlarzy nielegalną bronią, rusznikarzy, którzy ją przerabiali i osoby niemające pozwoleń na jej użytkowanie” – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Tylko w maju i czerwcu funkcjonariusze z Katowic przeprowadzili przeszukania u 84 osób w całym kraju. Zabezpieczono wtedy 100 sztuk broni palnej, w tym pistolety maszynowe, karabiny i broń krótką. Nadto policjanci zabezpieczyli ponad 17 tys. sztuk amunicji różnego typu i kalibru oraz elementy broni, m.in. zamki, iglice oraz narzędzia rusznikarskie.

W maju policjanci zajęli się sprawą, w której mieszkaniec Śląska oferował do sprzedaży broń. Kilkanaście osób z 10 województw kupiło od handlarza broń za pośrednictwem portalu internetowego.

„Sprzedający zapewniał, że nie jest wymagane zezwolenie, podczas gdy na broń tego typu w Polsce jest ono konieczne. Policjanci zabezpieczyli 26 sztuk broni palnej i 1500 sztuk różnego rodzaju amunicji” – powiedziała Hamelusz.

Jedną z większych akcji przeprowadzonych przez CBŚP była likwidacja w październiku 2016 r. warsztatu na Dolnym Śląsku, gdzie wytwarzano i przerabiano broń palnej. Funkcjonariusze zabezpieczyli 36 sztuk broni długiej i krótkiej a także ponad 3,5 tys. sztuk amunicji. Podczas przeszukania u rusznikarzy funkcjonariusze znaleźli również kilkadziesiąt tłumików huku.

Pistolety i karabiny maszynowe oraz nielegalną amunicję policjanci zabezpieczali także podczas zatrzymań osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, trudniących się m.in. obrotem narkotykami, czy przestępczością akcyzową.

Dla porównania w 2015 roku funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 312 sztuk broni i prawie 19 tys. sztuk amunicji. W 2014 roku były to 232 sztuki broni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl