fot. PAP/EPA

Haiti: Policja użyła gazu łzawiącego i ostrej amunicji do rozpędzenia protestów

Haitańska policja użyła w piątek gazu łzawiącego i ostrej amunicji do rozpędzenia coraz gwałtowniejszych protestów w stolicy kraju Por-au-Prince – podali świadkowie, na których powołuje się Reuters. W kraju narasta wściekłość w związku ze złą sytuacją gospodarczą.

W ostatnich dniach w starciach z policją zginęły cztery osoby.

Piątkowe protesty były jednymi z największych i najbardziej gwałtownych od kilku miesięcy. Świadkowie Reutera poinformowali, że uczestnicy manifestacji obrabowali specjalną jednostkę haitańskiej policji i podpalili radiowozy.

W bogatszych dzielnicach Delmas i Petion Ville rozwścieczony tłum zrabował kilka sklepów, banków, biur przekazów pieniężnych, bankomatów i aptek. Demonstranci podpalili także budynek.

Haitańczycy protestują przeciwko powszechnemu niedoborowi żywności i paliw, słabnącej walucie, dwucyfrowej inflacji oraz korupcji urzędników państwowych.

Wielu demonstrantów wzywa prezydenta Jovenela Moise’a do ustąpienia w związku z tym, że nie udało mu się rozwiązać ani problemów gospodarczy ani politycznych. W lipcu premier Jean Michel Lapin złożył dymisję, a zaplanowane na koniec października wybory lokalne i parlamentarne nie odbędą się, ponieważ nie przegłosowano prawa wyborczego.

Chcąc złagodzić napięcia, prezydent wymienił w czwartek w kilku funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, których usunięcia domagały się organizacje praw człowieka w związku z ich udziałem w masakrze w biednej dzielnicy Port-au-Prince – La Saline. Moise odwołał w tym tygodniu także swoje wystąpienie na dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ; zwrócił się za to z rzadkim orędziem do narodu, sugerując utworzenie rządu jedności narodowej w nadziei na uspokojeni nastrojów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl