fot. PAP/Wojtek Jargiło

A. K. Ardanowski: Musimy szukać sposobów uratowania produkcji buraków cukrowych w Europie

Musimy szukać sposób uratowania produkcji buraków cukrowych w Europie – powiedział w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski inaugurując kampanię cukrowniczą. Dodał, że będzie zabiegał o utrzymanie dopłat unijnych do tej produkcji.

Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się w oddziale „Cukrownia Kruszwica”.

„Musimy szukać sposobów, jak uratować produkcję buraków cukrowych w Europie. Chyba każdy widzi, jak potężną konkurencją jest cukier produkowany z trzciny. Produkcja cukru trzcinowego jest bez porównania tańsza, więc musimy mieć strategię uratowania produkcji cukru z buraków. Musi to być efektywny dział gospodarki, bo utrzymują się takie gałęzie, które są rentowne” – podkreślił minister Ardanowski.

Dodał, że plantatorzy i producenci cukru „jadą na tym samym wózku”. Ocenił, że od wspólnej strategii zależy, jak wszystkie te grupy „przetrwają”.

„Trzeba szukać uzasadnienia dla produkcji buraków – nie tylko na produkcję cukru. Trzeba analizować każdą możliwość. Bardzo ważne jest również to, żeby była taka polityka UE, która zmierza do utrzymania produkcji buraków na naszym kontynencie. W Europie zostało tylko kilku producentów, ale ja będę walczył o utrzymanie dopłat do tej produkcji, chociaż różne kraje mają różne interesy w tym zakresie” – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Wyraził przekonanie, że jeżeli takie dopłaty zostałyby zlikwidowane, to będzie to oznaczało upadek tej gałęzi produkcji rolniczej.

PAP

drukuj