fot. DWOT

Lubelskie: Przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej

89 żołnierzy – ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złoży w Lublinie przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ok. 3,5 tys. żołnierzy.

Po raz pierwszy w historii lubelskiej brygady przysięga będzie składana na nowy sztandar. Do tej pory Terytorialsi z Lubelszczyzny składali przysięgę na historyczny sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej” – poinformował oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

Przysięga Terytorialsów odbędzie się na placu Zamkowym w Lublinie. Złoży ją 89 nowo wcielonych żołnierzy WOT, którzy ukończyli 16-dniowe przeszkolenie. Uroczystości towarzyszyć będzie piknik, wystawa sprzętu i pojazdów, w które wyposażona jest lubelska brygada, poczęstunek wojskową grochówką.

Zaprezentowany zostanie także nowy sztandar Lubelskiej Brygady WOT, który w piątek dowódca Lubelskiej Brygady płk Tadeusz Nastarowicz odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Ojcem chrzestnym sztandaru jest wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a matką chrzestną siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego (patrona Lubelskiej Brygady) Krystyna Frąszczak.

Barwy sztandaru są białe i czerwone. Na obu stronach sztandaru znajduje się krzyż kawalerski. Na jednej stronie pośrodku tego krzyża są dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca, w którym umieszczony jest wizerunek orła białego. Na odwrotnej stronie sztandaru pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się podobny wieniec, w środku którego umieszczony jest napis BÓG HONOR OJCZYZNA. W czterech rogach sztandaru znajdują się symbole związane z jednostką – znak spadochronowy Cichociemnych wraz z oplatającymi go literami „HD” (czyli inicjałami imienia i nazwiska patrona Brygady, mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps „Zapora”), herb województwa lubelskiego, wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej, odznaka pamiątkowa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą już ok. 3,5 tys. żołnierzy. W skład 2. Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

PAP

drukuj