fot. pixabay

[TYLKO U NAS] J. K. Ardanowski: Ptasia grypa nie ma żadnego wpływu na mięso czy jajka. Konsumenci mogą być spokojni

W Polsce wykryto pięć nowych ognisk ptasiej grypy. Choroba zaatakowała gospodarstwa w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. Konsumenci mogą być spokojni. Nie ma to żadnego wpływu ani na mięso kurze czy indycze, ani na jajka. Żywność jest bezpieczna. To nieszczęście dotyka rolników, natomiast nie przenosi się na konsumentów – zaznacza Jan Krzysztof Ardanowski, b. minister rolnictwa.

Łącznie w hodowlach znajdowało się ponad 185 tys. sztuk drobiu. Były to m.in. kury reprodukcyjne, kaczki oraz indyki rzeźne.

– W tzw. ognisku są standardowe procedury – ptaki trzeba uśpić, zagazować i utylizować. Rolnicy, u których choroby u zwierząt zwalczane są z urzędu, muszą otrzymać odszkodowania, które pokryją straty związane z utratą stada i pozwolą wznowić produkcję – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

W gospodarstwach przystąpiono do likwidacji stad. Wyznaczone zostały też obszary zapowietrzone i zagrożone w promieniu 10 km od ognisk choroby.

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, podkreśla, że choć ptasia grypa nie jest groźna dla człowieka, to stanowi duży problem dla rolników.

– Konsumenci mogą być spokojni. Nie ma to żadnego wpływu ani na mięso kurze czy indycze, ani na jajka. Żywność jest bezpieczna. To nieszczęście dotyka rolników, natomiast nie przenosi się na konsumentów. (…) Jeżeli jest to małe stado, nie ma wielkiej straty ekonomicznej. Natomiast w przypadku dużych stad to są ogromne problemy. Ważne jest, żeby w okresie, kiedy choroba może częściej się pojawiać, zwierzęta powinny być w zamknięciu – zaznacza Jan Krzysztof Ardanowski.

Od początku 2021 roku w Polsce wykryto 16 ognisk ptasiej grypy. Choroba występuje też w innych krajach Unii Europejskiej oraz na Ukrainie.

– Jest coraz więcej chorób zwierzęcych. Świat staje się otwarty. Choroby często są przenoszone przez ludzi. Chociaż w przypadku grypy, która atakuje stada ptaków, najczęściej choroba przenosi się przez ptaki wędrowne. (…) Występuje ona w wielu krajach Europy, szczególnie, kiedy są duże migracje ptaków, czyli pod koniec zimy. Choroba jest uciążliwa, często dziesiątkuje stada ptaków – wyjaśnia b. minister rolnictwa.

Do 21 stycznia najwięcej ognisk ptasiej grypy u drobiu wykryto we Francji oraz Niemczech. Najmniej natomiast u naszych wschodnich sąsiadów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl