fot. TV Trwam News

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Belgijskie przepisy epidemiczne są wyrazem religijnej dyskryminacji

Katolicy w Belgii protestują przeciwko obowiązującym przepisom epidemicznym. Są one wyrazem dyskryminacji religijnej i kłóci się to z elementarnym prawem do wolności sumienia i wolności religii – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

Zgodnie z belgijskim prawem, na Mszy św. może uczestniczyć jedynie 15 osób, niezależnie od wielkości kościoła. W przypadku sklepów liczba osób jest obliczana na podstawie metrażu. Oznacza to, że w niektórych placówkach handlowych może przebywać jednocześnie nawet 550 osób.

– Nie ma tutaj obiektywnej normy metrażowej, tylko mamy narzuconą liczbę wiernych, niezależnie od przestrzeni kościoła. Rodzi się pytanie, dlaczego dotyczy to osób w odniesieniu do praktykowania swojej wiary? To wyraz dyskryminacji religijnej, która służy podcięciu korzeni i tak niezbyt silnego Kościoła w Belgii. Służy więc osłabieniu praktykowania wiary i jest wymierzona przeciwko tej sferze życia publicznego. To kłóci się z elementarnym prawem do wolności sumienia i wolności religii – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W ocenie ks. prof. Pawła Bortkiewicza, „cały nasz świat jest dotknięty wirusem hipokryzji i to w sposób bardziej pandemiczny niż pandemia COVID-19”.

– Termin dyskryminacja jest zarezerwowany wyłącznie dla odniesienia do jednej grupy osób o zaburzonej tożsamości seksualnej. Natomiast szykanowanie osób wierzących jest traktowane jako respektowanie praw, przepisów i nie narusza porządku prawnego państw. Mamy do czynienia z hipokryzją, która odsłania charakter naszego życia publicznego i porządku politycznego w Orwellowskim stylu, w którym są równi i równiejsi – są ci, którym przysługuje godność osób dyskryminowanych oraz ci, którzy są realnie dyskryminowani, a którzy nie mają nawet prawa upomnienia się o swoje prawa – zauważył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Środowiska katolickie w Belgii wystosowały petycję do tamtejszego Ministerstwa Sprawiedliwości, w której apelują o zwiększenie liczby wiernych podczas Eucharystii. Pod petycją podpisało się 13 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl