fot. pixabay.com

Środki unijne dla Dolnego Śląska 

Prawo i Sprawiedliwość deklaruje wynegocjowanie 2,2 mld euro dla Dolnego Śląska ze środków unijnych. Zapowiedź padła podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Naszą ambicją jest wynegocjowanie kwoty powyżej 2,2 mld euro na lata 2021-2027 dla Dolnego Śląska – zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. W imieniu parlamentarzystów PiS złożył deklarację uzyskania dla regionu takich środków.

W przypadku PKB na Dolnym Śląsku wynik ten w przeliczeniu na mieszkańca jest drugim najlepszym wynikiem w kraju w odniesieniu do europejskiej średniej. Region rozwija się bardzo dynamicznie.

To powód do dumy, ale także przyczyna tego, dlaczego w nowej perspektywie finansowej Dolny Śląsk ma otrzymać mniej środków z funduszy spójności – zaznacza Michał Dworczyk.

– Staliśmy się regionem, który jest w okresie przejściowym. Oznacza to, że Unia Europejska przyznaje takim regionom mniej środków finansowych. Jest to oczywista sprawa dla każdego, kto choć trochę zna mechanizmy funkcjonowania UE. Podstawowa alokacja na lata 2021-2027 jest wynikiem ustalonych przez KE algorytmów. To właśnie stąd wzięła się kwota 870 mln euro, która wzbudziła tyle emocji wśród niektórych samorządowców – tłumaczy szef KPRM.

Michał Dworczyk zaznacza, że kwota ta to jedynie punkt wyjściowy do negocjacji. Dodaje, że przed Dolnym Śląskiem realizacja wielu ważnych i ambitnych projektów.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl