Policjanci przypominają o akcji „Stop agresji drogowej”

Policjanci apelują: „jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony uczestnika ruchu drogowego, powiadom nas o tym w ramach akcji <<Stop agresji drogowej>>”. Specjaliści podkreślają, że w Polsce nadal widoczna jest potrzeba pracy nad kulturą jazdy.

Od 1 stycznia każdy kilometr ponad dopuszczalny limit może nas słono kosztować. Wzrosła bowiem wysokość mandatów za wykroczenia drogowe.

– W przypadku sądu kara może wynosić do 30 tys. zł, a nie do 5 tys. złotych. Natomiast policjant interweniujący na miejscu, który stwierdza popełnienie wykroczenia, może nałożyć mandat w wysokości do 5 tys. zł, a w skrajnych przypadkach – kiedy mamy do czynienia ze zbiegiem wykroczeń – nawet do 6 tys. zł – poinformował asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Wymierny efekt nowych przepisów jest widoczny już po pierwszym miesiącu ich funkcjonowania.

Odnotowano spadek ofiar śmiertelnych rok do roku. Kierowcy zdejmują nogę z gazu. Potwierdzają to statystyki, bo odebranych praw jazdy także jest mniej.

– Z perspektywy czasu i prób innego oddziaływania na szeroko pojętą kulturę motoryzacyjną Polaków, było jedyne rozwiązanie, które jest skuteczne w krajach ościennych – wskazał egzaminator nadzorujący WORD Katowice oddział w Tychach, Eugeniusz Tomala.

Na drogach wciąż można jednak spotkać wyjątki. Przykład – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. To właśnie piesi, dzięki nowym przepisom, są pod szczególną ochroną, ale oni także powinni zwracać uwagę na to, co dzieje się na drodze.

– Musimy pamiętać, pieszy, który wkracza na przejście, ma pierwszeństwo, ale on również jest zobowiązany, by zachować szczególną ostrożność. Kierowca, który jedzie z dozwoloną prędkością, nie zawsze może wyhamować przed przejściem dla pieszych – podkreśliła komisarz Anna Komola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Przede wszystkim pieszy przechodząc przez jezdnię nie może jednocześnie używać telefonu komórkowego i innych urządzeń. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni oswoić się z pojęciem kultury na drodze.

– Od dziecka wychowywanie w świadomości, że te osoby muszą być kulturalne na drodze, zachowywać się w taki sposób, w jaki same by chciały by się do nich odnosić i podchodzić – powiedział egzaminator WORD w Katowicach, Piotr Górny.

Właśnie takich zasad w WORD-ach w całej Polsce uczeni są najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego.

– Na tej sali siedziała grupa przedszkolaków, którzy uczą się przechodzenia przez  jezdnię, ustępowania pierwszeństwa, wchodzenia z odpowiednimi znakami, czyli od najmłodszych lat są uczeni kulturalnego zachowywania się – wyjaśnił Eugeniusz Tomala.

Brak kultury, a przede wszystkim łamanie prezesów ruchu drogowego przez tzw. piratów drogowych, może zgłaszać, o co zaapelowała policja.

– Zachęcamy do korzystania ze skrzynki „Stop agresji drogowej”, ponieważ wiele sytuacji rejestrują telefony komórkowe czy indywidualne rejestratory w pojazdach różnych uczestników ruchu – powiedział asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

„Stop agresji drogowej” to akcja, w ramach której informacje o zdarzeniach drogowych możemy przesyłać na adres mailowy najbliższej komendy. Kluczowe informacje to data i godzina zdarzenia, informacje o drodze i miejscu, w którym doszło do zdarzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu, którego kierowca dopuścił się wykroczenia. Jeżeli zdarzenie udało nam się nagrać, warto również załączyć odpowiedni film.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl