fot. PAP

Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym

Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza dwie e-usługi. Przed zakupem auta będzie można teraz zweryfikować jego historię.

Nowela autorstwa MSW zakłada, że w ramach usługi „Historia pojazdu” dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać on-line; nie będzie trzeba składać wniosku. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić.

Zastanawiające są jednak koszty związane z wdrożeniem programu – mówił jeszcze przed głosowaniem poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu.

– Ten rządowy projekt, sprowadza się do tego, że jest około 760 tys. zł do wydania i oferuje się obywatelom dostęp do niektórych danych Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów, takich jak numer VIN, numer rejestracyjny, czy data pierwszej rejestracji. Te wszystkie elementy są osiągalne w dowodzie rejestracyjnym, w karcie pojazdu, ubezpieczeniu OC. Poza tym, że trzeba wydać pieniądze, nie ma tutaj żadnej wartości dodanej. Z punktu widzenia wydatkowania środków publicznych jest to zastanawiające – zwrócił uwagę poseł Jerzy Polaczek.

Ustawę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 255 posłów, 174 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

RIRM

drukuj