fot. sxc.hu

Sejm przegłosował nowelizację ustawy obniżający podatek CIT do 15 proc.

Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników. Zakłada to przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych. Za ustawą opowiedziało się 439 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się trzech posłów.

Tuż przed głosowaniem posłowie opozycji wypowiadali się krytycznie o ustawie. Ich zdaniem to „propagandowe posunięcie”, bo firmom da to zysk w wysokości 56 zł miesięcznie.

Minister finansów Paweł Szałamacha odpowiadał, że ustawa „obejmuje dokładnie to, co Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w kampanii wyborczej”.

Obniżona stawka ma obejmować firmy – płatników CIT, których przychód ze sprzedaży nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, mówi, że obniżenie CIT-u zniweluje przewagę konkurencyjną dużych firm.

Ma to częściowo zniwelować ową przewagę konkurencyjną, którą mają duże firmy właśnie dlatego, że są duże i potrafią w systemach politycznych znaleźć swoją przewagę, której nie są w stanie osiągnąć małe podmioty. Poza tym jest jeszcze problem polski – my mamy spolonizowane małe i średnie firmy, natomiast mamy już zinternacjonalizowaną dużą gospodarkę. A właśnie te małe i średnie firmy są w Polsce najistotniejszym pracodawcom i chyba najważniejszym czynnikiem rozwojowym – wskazuje prof. Modzelewski.

Zdaniem rządu w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj