Chorwacja: rozpoczęło się forum państw Trójmorza z udziałem prezydenta Dudy

Prezydenci Polski i Chorwacji Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović otworzyli w Dubrowniku forum państw Trójmorza, z udziałem 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

W forum „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” biorą udział także prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Przedstawiciele w randze ministrów lub wiceministrów przyjechali także z Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Po inauguracji odbędzie się okrągły stół, którego moderatorami będą prezydenci Polski i Chorwacji.

W piątek przewidziano panele dotyczące wyzwań geopolitycznych, wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego UE, korzyści ze współpracy regionalnej, roli terminali LNG w łączeniu Północy i Południa. Prezydentowi w wizycie towarzyszą wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski, wiceminister energii Michał Kurtyka, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Przedstawiciele 12 krajów mają przyjąć wspólną deklarację o ustanowieniu nieformalnego, politycznego mechanizmu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju korytarza Północ-Południe – informował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Forum państw Trójmorza jest wspólną inicjatywą prezydentów Polski i Chorwacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl