fot. twitter.com

TK odroczył rozprawę dotyczącą orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Trybunał Konstytucyjny do 13 maja odroczył sprawę, w której rozstrzygnie, czy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego musi zostać wykonane.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w zakresie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów. To środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska. Polski rząd przekonywał, że decyzja jest nieuzasadniona, a sama Izba Dyscyplinarna skierowała pytanie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

– Istotą tego pytania prawnego jest w głównej mierze stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jaki jest zakres kompetencji TSUE – tłumaczyła Małgorzata Bednarek, przedstawiciel Sądu Najwyższego.

Trybunał Konstytucyjny już wcześniej orzekał, że polska konstytucja jest prawem nadrzędnym w stosunku do prawa unijnego. Teraz bada, czy Sąd Najwyższy powinien zgodzić się na zawieszenie Izby Dyscyplinarnej, czy nie jest to przekroczenie kompetencji przez sąd europejski. Już na początku rozprawy wniosek o odroczenie złożył przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich. Chciał zapoznać się m.in. z szerokim stanowiskiem Sejmu właśnie w tej sprawie. Przychylił się do tego Trybunał.

– Trybunał ogłasza przerwę w rozprawie do 13 maja do godz. 12.00 – oznajmiła prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Profesor stoi na czele składu orzekającego. Sprawozdawcą jest sędzia Bartłomiej Sochański.

TV Trwam News

drukuj