Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie noweli ustawy o TK

Po dwunastu godzinnych obradach, w burzliwej atmosferze sejmowa komisja ustawodawcza zarekomendowała izbie przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna krytykują projekt jako niekonstytucyjny. Prawdopodobnie jeszcze dziś odbędzie się jego drugie czytanie.

Wcześniej, komisja przyjęła 19 poprawek PiS-u i odrzucała poprawki zgłaszane przez PO i Nowoczesną. Komisja przyjęła m.in. poprawki, w myśl których Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie stwierdzało wygaśnięcia mandatu sędziego Trybunału Konstytucyjnego, tylko przygotowywało do Sejmu wniosek o wygaśnięcie mandatu sędziego.

Ponadto w poprawkach zapisano także, że postępowanie dyscyplinarne przed Trybunałem wobec sędziego TK „można wszcząć także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości”.

Zdaniem parlamentarzystów PO, te przepisy mają służyć zastraszaniu sędziów. Z taką argumentacją nie zgodziła się poseł PiS-u prof. Krystyna Pawłowicz.

– Chcę zwrócić uwagę, że proponowany przez was Art. 28a mówi o prawie do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości, chyba, że prezes Trybunału uzna wniosek za nieuzasadniony. Nie ma tu żadnej władczej ingerencji zobowiązującej do czegokolwiek. Proszę nie histeryzować – również zwracam uwagę, że kompetencja Sejmu, ministra sprawiedliwości i prezydenta ma charakter jedynie inicjujący, natomiast nie wywołuje żadnych władczych skutków po stronie TK i Zgromadzenia Ogólnego. Natomiast nie może być sytuacji, że sędziowie Trybunału znajdują się nawet poza sytuacją zwrócenia publicznie uwagi – tłumaczyła poseł Krystyna Pawłowicz.

Prace komisji zakończyły się przed północą przyjęciem sprawozdania. Za głosowało 15 posłów, 10 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl