Senat wybierze 3 członków Rady Polityki Pieniężnej

Senat na trwającym posiedzeniu wybierze trzech członków Rady Polityki Pieniężnej. Dziewięciu członków Rady wybierają – po trzech – Sejm, Senat i prezydent. 24 stycznia 2016 r. wygasają kadencje Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych w 2010 roku przez Senat.

Wczoraj swoich kandydatów do RPP zgłosiły w sejmie kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL.

Partia rządząca zarekomendowała prof. Grażynę Ancyparowicz i dr hab. Eryka Łona. Platforma Obywatelska przedstawiła prof. Cezarego Wójcika, a Nowoczesna prof. Stanisława Gomułkę. Kandydata Nowoczesnej poparło także PSL. Swojego kandydata nie zgłosił klub Kukiz‘15.

Prof. Grażyna Ancyparowicz podczas rozmowy w Radiu Maryja, zwróciła uwagę, że Platforma Obywatelska pozostawiła finanse publiczne w opłakanym stanie.

– To, że nie było tego widać, że wynegocjowano takie, a nie inne warunki, to, że zdjęto z Polski tzw. procedurę nadmiernego deficytu i nie kazano nam już teraz zaciskać pasa, to były pewne układy personalne i pewne personalne zależności. W końcu wiadomo, że człowiek, który odpowiada w znacznej mierze za to, co się w Polsce działo przez ostatnie lata, został hojnie nagrodzony. Na pewno nie chciał zrobić krzywdy swoim kolegom. Zwłaszcza, że liczono na to, że on jeszcze jakiś czas tutaj będą. Na chwileczkę zdjęto nam procedurę nadmiernego deficytu, czyli nie grozi nam w tej chwili to, że przyjedzie ktoś i powie co mamy zrobić, bo na szczęście nie mamy euro. Mówię na szczęście, dlatego, że jednak musimy obsługiwać dług publiczny, a to będzie powodowało konieczność emisji kolejnej serii obligacji czy innych papierów dłużnych, które ktoś musi kupić. Pozostaje pytanie, kto je kupi? – podkreśliła prof. Grażyna Ancyparowicz.

Kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Do tego czasu dwóch swoich przedstawicieli w RPP musi wskazać prezydent Andrzej Duda.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki, który przewodzi pracom RPP. Spekuluje się, że jego następcą zostanie obecny członek RPP Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej odpowiada za stabilność złotówki i wartość pieniądza. Decyduje też o poziomie stóp procentowych tzn. wpływa na koszt kredytów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl