fot. https://www.facebook.com/Terytorialsi

[TYLKO U NAS] Płk K. Leszczyński: Pandemia COVID-19, powodzie i wichury pokazały, że żołnierze WOT są „zawsze gotowi, zawsze blisko” i wspomagają miejscową ludność. Utworzenie WOT było jedną z lepszych decyzji

Pandemia COVID-19, powodzie i wichury pokazały, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są „zawsze gotowi, zawsze blisko” i wspomagają miejscową ludność. (…) Uważam, że utworzenie WOT było jedną z lepszych decyzji – powiedział płk Krzysztof Leszczyński, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu szkoli się wszystkich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Szkolimy wszystkich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nasza oferta obejmuje także szkolenia pozostałych sił zbrojnych. Centrum zostało założone w lipcu 2018 roku. (…) Szkoleniowo zaczęliśmy działać na początku 2020 roku. Przez ten rok przeprowadziliśmy bardzo dużo kursów, dlatego że jako centrum szkolimy głównie instruktorów i dowódców drużyn sekcji plutonów. Zajmujmy się poszerzaniem wiedzy i umiejętności tych żołnierzy, którzy potem będą szkolić nowych kandydatów i żołnierzy w brygadach – mówił płk Krzysztof Leszczyński.

Na toruńskim poligonie zostały po raz pierwszy w Polsce wykorzystane pociski przeciwpancerne PPK JAVELIN.

– Przeprowadziliśmy dużo kursów, ale w tym roku mieliśmy jeden najważniejszy – kurs lekkiej piechoty, w ramach którego po raz pierwszy zostały użyte pociski przeciwpancerne PPK JAVELIN. Pierwszy raz użyliśmy tych pocisków na toruńskim poligonie w czerwcu tego roku. Ponadto robiliśmy kurs przetrwania w mieście, ponieważ działania w mieście są bardzo ważne. Współcześnie konflikty zbrojne prowadzone są na terenach zurbanizowanych, dlatego musimy śledzić sytuację geopolityczną i podczas szkoleń zapewnić odpowiednie działania w przypadku ewentualnego konfliktu – wskazał gość audycji. [więcej]

Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 z inicjatywy ówczesnego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

– Wojska Obrony Terytorialnej są potrzebne, ponieważ obrona terytorialna nie jest czymś nowym. Większość europejskich i światowych armii posiada coś takiego jak Wojska Obrony Terytorialnej, ale inaczej się to nazywa. (…) WOT jest elementem przygotowanym do sytuacji kryzysowych. Pandemia COVID-19, powodzie i wichury pokazały, że żołnierze WOT są „zawsze gotowi, zawsze blisko” i wspomagają miejscową ludność. (…) Uważam, że utworzenie WOT było jedną z lepszych decyzji – akcentował pułkownik.

Płk Krzysztof Leszczyński wskazał, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu prowadzi współpracę międzynarodową.

–  Obecnie najbardziej owocnie współpracujemy z armią amerykańską i armią brytyjską. Żołnierze amerykańcy i brytyjscy stacjonowali na poligonie w Bemowie Piskim, gdzie wysłałem instruktorów, aby podziałali z żołnierzami innych państw i nawiązali współpracę. Teraz żołnierze amerykańscy i brytyjscy przyjeżdżają do Torunia, aby razem z nami się szkolić. Okazało się, że możemy ich bardzo dużo nauczyć, a nie tylko oni nas – ocenił.

Zainteresowanie Wojskami Obrony Terytorialnej jest bardzo duże – akcentował komendant.

– Zainteresowanie WOT jest ogromne. Paradoksalnie epidemia nam pomogła, ponieważ nasi żołnierze byli wszędzie i ludzie, którzy mieli sceptyczne podejście, zobaczyli, jak ci żołnierze pomagają, spowodowało to, że mamy wzrost chętnych do formacji – zwrócił uwagę płk Krzysztof Leszczyński.

Jakie działania należy podjąć, aby zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Najpierw trzeba chcieć. Jeżeli już chcemy, to musimy skierować się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień i tam już nas wszyscy poprowadzą w procedurach. Można także odwiedzić stronę internetową Wojskowej Komendy Uzupełnień – wskazał gość „Aktualności dnia”

Całą rozmowę z płk. Krzysztofem Leszczyńskim można odsłuchać [tutaj].

Więcej informacji o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej można znaleźć  [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl