fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prawie 17 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Prawie 17 mln osób zaszczepiło się w Polsce przeciw COVID-19. Do tej pory wykonano ponad 33 mln zastrzyków.

16 mln 759 tys.  941 osób – tylu Polaków przyjęło dwie dawki preparatu od firm Moderna, Pfizer/BioNTech czy AstraZeneca lub jedną Johnson & Johnson. Oznacza to, że są w pełni zaszczepione. Łącznie do naszego kraju dostarczono ponad 40 mln dawek, z czego 34 mln trafiły do punktów. Jak podkreślił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień, liczba wykonanych zastrzyków jest duża, ale wciąż niesatysfakcjonująca. Dodał, że w wielu krajach Unii, w tym w Polsce, można zauważyć spadek zainteresowania szczepieniami.

,,W zeszłym tygodniu średnia dzienna wyniosła ok. 44 tys. To kolejny spadek tydzień do tygodnia o kilkanaście procent. Po raz pierwszy od wielu tygodni pewnie nie przekroczymy miliona wykonanych szczepień. Znakomita większość szczepień, które wykonujemy, to są drugie dawki” – oświadczył Michał Dworczyk.

Jednocześnie minister wyraził radość, bowiem grupa seniorów jest zaszczepiona w 78 proc. Poinformował, że w ramach promocji szczepień wszystkie koła gospodyń wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Jego wysokość może wynieść nawet 8 tys. złotych. Dla trzech kół, które uzyskają najwyższe wyniki, przewidziano nagrody finansowe wysokości od 50 do 100 tys. złotych. Jednym z powodów nieprzyjmowania drugiej szczepionki są niepożądane objawy po przyjęciu pierwszej. Szef resortu zdrowia poinformował, że osoby, które takowych doświadczyły, będą miały możliwość przyjęcia drugiej dawki z innej firmy. Wcześniej muszą jednak skontaktować się z lekarzem.

„Jeżeli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpiły niepożądane odczyny, to może po prostu zastosować chociażby preparat mRNA, który w obiegowej wiedzy (…) oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia tego odczynu” – wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia oświadczył, że do takiego rozwiązania ustosunkowała się Rada Medyczna. Według niej działanie przyczyni się do osiągnięcia wysokiej odporności przed ciężkimi zakażeniami nowymi mutacjami.

TV Trwam News

drukuj