Poprawa leczenia głównym celem strategii walki z rakiem 2015-2024

Program przedstawiło Polskie Towarzystwo Onkologiczne i przekazało do Ministerstwa Zdrowia. Głównym założeniem programu są zmiany organizacyjne pozwalające zwiększyć skuteczność leczenia nowotworów.

Program zakłada głównie wprowadzenie zmian organizacyjnych, dzięki którym jedną czwartą środków przeznaczanych na onkologię będzie można lepiej wykorzystać z pożytkiem dla chorych – powiedział lekarz prof. Jacek Jassem.

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego powiedział, że wydajemy coraz więcej na onkologię, ale efekty leczenia poprawiają się nieadekwatnie do ponoszonych nakładów. Specjalista opowiedział się za zniesieniem limitów świadczeń medycznych w onkologii.

– Limity w onkologii są tragedią, ponieważ jest to informacja dla chorego, że ma nowotwór, że ma czekać na rozpoczęcie diagnostyki i leczenia. Tego chory nie jest w stanie znieść. Są pewne choroby, gdzie nie powinno być limitów. W wielu sytuacjach tych limitów już nie ma. Proszę sobie wyobrazić, że wprowadzamy limity np. na porody, na ratowanie życia w wypadkach drogowych, czy ratowanie życia w przypadku zawału. Jest to taka sama sytuacja. Choroba nowotworowa ma zapisany niepomyślny koniec, jeżeli nie zacznie się jej szybko leczyć. Równocześnie choroba nowotworowa nie musi być wyrokiem, jeżeli jest leczona i rozpoznawana w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu i przez fachowców. Apelowaliśmy, żeby wykorzystać te możliwości systemu, które są – mówił Jacek Jassem.

 

Ekspert podkreślił, że potrzebne są ośrodki szybkiej diagnostyki medycznej. Strategia zakłada, że w ciągu 5 lat ma powstać 200-300 takich placówek. Będą one tworzone na bazie już istniejących ośrodków.

Koszty leczenia onkologicznego już w 2011 r. przekroczyły 6 mld zł. Skuteczność leczenia chorych na nowotwory jest w Polsce o ponad 13,4 proc. mniejsza niż wynosi średnia w UE.

RIRM

drukuj