Wotum nieufności wobec ministra zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniuje wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PiS.

To konsekwencja dalszej nieudolności działań ministra – wyjaśnia członek sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Czesław Hoc. Polska służba zdrowia jest w całkowitej zapaści. Króluje chaos, w której pacjent nie jest najważniejszy.

– Czy została podwyższona jakość opieki nad pacjentem – nie. Czy zmniejszono zadłużenie polskich szpitali – nie. Nie tylko nie zmniejszono zadłużenie, ale zwiększono je. Pragnę przypomnieć, że dzisiaj zadłużenie polskich szpitali jest w wysokości 10 mld 700 mln zł. Jest to rekordowe zadłużenie. Czy zmniejszono kolejki do specjalistów – nie. Czy zwiększono poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego – nie. Nie zagwarantowano konstytucyjnej wartości. Nie ma równego i powszechnego dostępu do opieki finansowanej ze środków publicznych. Wprowadzono bardzo dramatyczne rozwiązanie, bo wprowadzono nową kategorię medyczną. Wykluczenie grudniowe – przecież w grudniu nie można było chorować bo nie we wszystkich szpitalach można było się dostać do szpitali – powiedział poseł Czesław Hoc.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiedział, że kończą się prace nad projektem o decentralizacji NFZ. Wiosną ma on trafić do parlamentu.

Minister chwali też system eWUŚ, który ma weryfikować ubezpieczenie pacjenta. Jak ocenił, „eWUŚ się udał”. „System w przeważającej części kraju funkcjonuje” – dodał. Tymczasem eWUŚ wprowadził więcej biurokracji w systemie zdrowia.

– Każdy szpital będzie codziennie musiał weryfikować czy dany pacjent dalej jest ubezpieczony. Szpitale albo pewne działy tego szpitala będą ukierunkowane przede wszystkim na kontrolę, czy jest ktoś ubezpieczony czy nie. Natomiast to nie dotyczy jakości usług medycznych. My przede wszystkim musimy realizować w szpitalach i w służbie zdrowia dwa cele: misję i jakość służby zdrowia – podkreślał poseł Czesław Hoc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl