Rostowski o sytuacji finansowej państwa

Minister finansów Jan Vincent Rostowski ma przedstawić dziś w sejmie spóźnioną informację dotyczącą sytuacji finansowej państwa oraz dane dotyczące wykonania budżetu w roku bieżącym i przyszłym.

PiS od dawna domagał się podania szczegółowych danych dotyczących realności wykonania rządowego budżetu. Dziś sprawą zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Poseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk, zwraca uwagę, że Minister zwlekał zbyt długo na odpowiedź w tak ważnych kwestiach dotyczących budżetu.

– Chodzi o informacje, która miała być złożona w tamtym roku. Niestety minister finansów nie był skłonny szybko zareagować na wniosek Klubu PiS stąd to opóźnienie. Trzeba już rozmawiać o sytuacji w budżecie w tym  roku bo poprzedni się już skończył. Nie ulega wątpliwości, że w poprzednim budżecie zabrakło dochodów podatkowych. Parę razy pytałem o to na Sali plenarnej. Z reguły minister czy wiceministrowie finansów odpowiadali na to wymijająco – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Sytuacja finansowa państwa polskiego to efekt dłuższej działalności rządu. Budżet to także wpływy z podatków, które okazują się zaskakująco niskie a to pociągnie za sobą następne konsekwencje – stwierdził poseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Mieliśmy w 2012 roku jakiś wzrost gospodarki. Była wyraźnie wyższa inflacja niż zaplanowano, więc te wpływy powinny być choć trochę wyższe niż wykonanie z roku 2011. To oznacza bardzo poważne problemy w służbach skarbowych. Najprawdopodobniej może dojść do przeniesienia sporej ilości przedsiębiorców szarej strefy; trudno jednak, żeby minister finansów do tego się przyznał. Będziemy w tej sytuacji pytali o rok 2013, o realność budżetu i o prawdopodobną konieczność jego realizacji – dodaje dr Zbigniew Kuźmiuk.

 

Wypowiedź dra Zbigniewa Kuźmiuka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl