Projekt przywrócenia stażu dyplomowego dla lekarzy do konsultacji

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt przywrócenia stażu podyplomowego dla lekarzy oraz lekarzy dentystów. Nowe przepisy uznają staż jako niezbędny etap w rozwoju zawodowym lekarzy. Zmiany zapowiedział minister Konstanty Radziwiłł po objęciu kierownictwa w MZ.

Resort zdrowia chce, by absolwent studiów medycznych otrzymywał prawo wykonywania zawodu na okres trwania stażu podyplomowego.

Staż odbywałby się pod nadzorem doświadczonego lekarza (posiadającego specjalizację, tytuł specjalisty, a w przypadku lekarzy dentystów co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe).

To bardzo dobra decyzja Ministerstwa Zdrowia – ocenił poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. Powrót do stażu podyplomowego jest korzystny zarówno z punktu widzenia młodych lekarzy jak i pacjentów – dodał.

– Dzięki temu będziemy mieli lepiej wykształconych lekarzy. Będziemy mieli łagodniejsze wejście absolwentów uczelni medycznych w system. Będzie to służyło zarówno większemu poczuciu bezpieczeństwa ze strony pacjentów, jak też ze strony młodych lekarzy, którzy dopiero nabierają doświadczenia. W tej sprawie koszty są drugorzędne. Uważam, że w pierwszej kolejności należy myśleć o bezpieczeństwie pacjentów, o poziomie kształcenia medycznego i przywrócenie stażu podyplomowego na pewno będzie temu służyć – stwierdził poseł Tomasz Latos.

Staż zlikwidowano w 2011 roku. Zmieniono wówczas system kształcenia medyków tak, by praktyka zawodowa zaczynała się już na ostatnim roku studiów. Decyzja o likwidacji stażu była krytykowana przez środowiska medyczne. Podnoszono obawy m.in. o jakość wykształcenia młodych lekarzy.

Resort szacuje, że koszty stażu podyplomowego w 2016 r. wyniosą ok. 194 miliony złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl