Niemcy: Kogo mogą zatrudniać katolickie szpitale?

Katolicka klinika nie musi zatrudniać lekarzy, którzy nie respektują kościelnego nauczania – uznał niemiecki Federalny Trybunał. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Sprawa dotyczyła zwolnienia lekarza przez katolicką klinikę w związku z uznaniem zawarcia przez niego drugiego małżeństwa jako ciężkie naruszenie obowiązków lojalności.

Klinika przegrała proces przed sądami pracy we wszystkich instancjach i ostatecznie postanowiła złożyć skargę konstytucyjną. Federalny Trybunał Konstytucyjny całkowicie odrzucił argumentację sądów pracy i przyznał rację Klinice.

– Wyrok ten pokazuje, że gwarancje stworzone dla wolności religijnej w ramach zasady państwa prawnego są wystarczające do tego, aby uznać, że kościelne osoby prawne mają prawo domagać się od swoich pracowników przestrzegania pewnych zasad moralnych, których przestrzegania nie mogą wymagać inni pracodawcy. Natomiast ze względu na ochronę wolności religijnej, kościelne osoby prawne mogą domagać się poszanowania w praktyce pewnych zasad moralnych od swych pracowników. Ten wyrok potwierdza tę zasadę – powiedział prof. Aleksander Stępkowski, prawnik, prezes Instytutu Ordo Iuris.

Prof. Aleksander Stępkowski zwraca też uwagę, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny pośrednio wyznacza pewne standardy w kulturze konstytucyjnej Europy, w tym Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl