fot. PAP/Marcin Obara

MZ zaprezentowało rozwiązania ws. opieki psychiatrycznej oraz opieki zdrowotnej nad uczniami

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało pakiet rozwiązań dotyczących m.in. opieki psychiatrycznej oraz opieki zdrowotnej nad uczniami.

Jedna z propozycji dotyczy rodziców przebywających w szpitalu ze swoim dzieckiem. Za samo przebywanie z dzieckiem w szpitalu ośrodki nie powinny pobierać żadnych opłat. Ministerstwo Zdrowia wychodzi z odpowiednim projektem ustawy. Opłaty będę mogły być pobierane jedynie za korzystanie ze szpitalnego łóżka lub wyżywienia.

Kolejna propozycja resortu jest związana z opieką psychiatryczną, na którą ma zostać przeznaczone blisko 100 mln zł. Jednym z elementów jest uruchomienie pilotażowego programu psychiatrii, obejmującego pomoc pacjentowi w miejscu jego zamieszkania oraz kompleksową opiekę nad chorym.

– Psychiatria przez wiele, wiele lat została zapomniana. Nie było podwyżek, nie było zwiększenia nakładów na psychiatrię. Wiemy, że w tym obszarze jest bardzo pilna potrzeba zwiększenia kadr oraz ilości i dostępności usług. Wiemy, że były takie sytuacje, które są pewną zaszłością historyczną – w różnych województwach różnie płacono za tę samą usługę, to zmieniamy. W związku z tym, w tym roku przeznaczymy na psychiatrię dodatkowe środki, blisko 100 mln zł na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic pomiędzy województwami i pilotaż psychiatrii, bo chcielibyśmy, żeby była ona bardziej współczesna – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia przygotował też rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami. Ma to być odpowiedź na choroby cywilizacyjne, które zaczynają się w szkołach – m.in. nadwagę. Nacisk na obecność w szkołach pielęgniarek, gabinetów dentystycznych oraz wybrany przez rodziców zespół podstawowej opieki zdrowotnej – to propozycje ministerstwa.

Resort zaznacza, że opieka zdrowotna w szkole będzie się odbywać w pełnym porozumieniu i za zgodą z rodzicami.

RIRM

drukuj