MZ: Chcemy, by opatrunki dla chorych na EB dzieci były w przyszłości darmowe

Ministerstwo Zdrowia chce, by od marca opatrunki dla dzieci chorych na EB były tańsze, a w przyszłości darmowe. O ochronę małych pacjentów przed cierpieniem apelują ich rodziny i Rzecznik Praw Dziecka.

Pacjenci chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka w ostatnich dniach alarmowali, że nie stać ich na zakup specjalistycznych opatrunków. W związku z publikacją styczniowej listy refundacyjnej, dopłaty do tych wyrobów znacznie wzrosły.

Na razie nie ma zasadniczych uzgodnień. Czekamy na konkrety – podkreśliła Małgorzata Liguz, wiceprezes Stowarzyszenia Debra Kruchy Dotyk.

Rozmowy są w toku. Dziś ma się spotkać minister z firmą opatrunkową. My mamy przedstawić pewne projekty. To będzie jeszcze trochę trwało i na pewno finał nie będzie tak szybko, jakbyśmy się tego spodziewali i oczekiwali. Na chwilę obecną jest taka propozycja i myślę, że to będzie do zrealizowania. Na potrzeby chorych opatrunki, które są wykonane najnowszą technologią, będą przekazane dla najbardziej potrzebujących, aby przetrwać ten kryzys do marca. Ale nie wiem, czy to wystarczy dla wszystkich. Będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać i uzgadniać – wskazała Małgorzata Liguz.

Wczoraj w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami Fundacji EB Polska oraz z ekspertami, którzy zajmują się leczeniem tej choroby.

Pacjenci chcą m.in. utworzenia nowych grup limitowych dla wyrobów medycznych stosowanych przez chorych na EB, co w ich ocenie obniżyłoby dopłaty pacjentów do opatrunków.

Przedstawiciele organizacji zobowiązali się do 20 stycznia przygotować projekt nowego podziału grup limitowych.

RIRM

drukuj