Resort zdrowia ws. zmian w ustawie refundacyjnej

Uproszczenie procedur przy składaniu wniosku o ponowne objęcie leku refundacją oraz publikację listy refundacyjnej co trzy, a nie jak obecnie co dwa miesiące – proponuje resort zdrowia w projekcie założeń do projektu noweli ustawy refundacyjnej.

Dokument trafił do uzgodnień zewnętrznych. Jak podkreślił resort – celem nowelizacji jest m.in. dalsze zwiększanie dostępności leków, ograniczenie możliwości wywozu leków z terytorium Polski w sytuacji braku lub ograniczonej dostępności dla pacjentów.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że „ostrze” ustawy refundacyjnej jest nadal skierowane przeciwko ludziom chorym, którym lekarze mają obowiązek pomagać. Ustawa przyniosła jedynie oszczędności dla NFZ, w ubiegłym roku było to 2 mld zł. Jak mówi lekarz to pokazuje, że ustawa nie miała na celu uporządkowanie kwestii dotyczącej leków, a przyniesienie niczym niezasłużonego zysku.

– Jeżeli tej ustawy się nie uporządkuje to losy chorych ludzi w Polsce będą naprawdę niedobre. Proponowane w tym rozporządzeniu zmiany – publikacja listy refundacyjnej co trzy, a nie co miesiąc – są zaledwie niewielkim krokiem w uporządkowaniu całego systemu. Jest na pewno lepiej, gdyż w tym comiesięcznym bałaganie nikt już nie potrafił się zorientować i wybrać najlepszych opcji dla naszych podopiecznych. Myślę, że są to niewielkie zmiany dotyczące tylko jednego segmentu. Tych zmian potrzeba naprawdę znacznie więcej – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl