fot. PAP/Paweł Supernak

MZ apeluje o zachowanie zasad sanitarnych

Trwa światowa walka z pandemią koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia apeluje o zachowywanie zasad sanitarnych. Rosja ogłosiła natomiast, że ma pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionkę na koronawirusa.

Minionej dobry w Polsce potwierdzono 715 zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwie małopolskim, śląskim oraz mazowieckim.

– W całym kraju co chwile pojawiają się nowe ogniska. W tej chwili mamy chociażby w województwie warmińsko-mazurskim. Kilkadziesiąt osób zakażanych i od razu kwarantannowane z wesel – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Od soboty w 19 powiatach obowiązują dodatkowe obostrzenia związane m.in. z zachowywaniem dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. O ewentualnym rozluźnianiu ograniczeń resort zdrowia będzie informował w najbliższym czasie. Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz apeluje o zachowywanie zasad sanitarnych, również na imprezach okolicznościowych. Przypomina też o tym, jak prawidłowo nosić maseczki.

– Zasłonięcie samych ust nic nie daje. Nadal będziemy zakażać, ponieważ nos mamy odsłonięty. Noszenie maseczek pod nosem jest, delikatnie rzecz ujmując, lekceważeniem zasad sanitarnych i lekceważeniem zdrowia innych – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Tymczasem władze Norwegii zdecydowały, że podróżni m.in. z Polski będą musieli po przekroczeniu granicy odbyć 10 dniową kwarantannę. W Brukseli wraca obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Pierwszy od ponad stu dni przypadek koronawirusa zanotowano w Nowej Zelandii. Władze zdecydowały o zamknięciu jednego z miast oraz o częściowym przywróceniu niektórych obostrzeń. Rosja z kolei ogłasza, że ma pierwszą na świecie, zarejestrowaną szczepionkę na koronawirusa.

– Wiem, że działa dość skutecznie, tworzy stabilną odporność i przeszła wszystkie niezbędne kontrole – przekonywał Władimir Putin.

Jego córka miała zostać już zaszczepiona Sputnikiem V, bo tak nazywa się rosyjska szczepionka.

– Brała udział w eksperymencie – wskazał prezydent Rosji.

Moskwa zapewnia, że pierwsze szczepionki zostaną dostarczone za dwa tygodnie. Światowa Organizacja Zdrowia omawia z Rosją sprawę rejestracji szczepionki.

– Jesteśmy w bliskim kontakcie z rosyjskimi władzami ds. zdrowia i trwają dyskusje na temat możliwej wstępnej kwalifikacji szczepionki przez WHO – podkreślił rzecznik WHO.

Zachodni eksperci podkreślają, że Rosja wykazała się lekkomyślnością, zatwierdzając szczepionkę tak szybko, nie wykonując wszystkich niezbędnych badań klinicznych.

– Posiadanie szczepionki, a udowodnienie, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna to dwie różne rzeczy – podsumował dr Anthony Fauci, ekspert do spraw medycznych.

W zaawansowanym stadium badań klinicznych w różnych częściach świata jest obecnie co najmniej sześć szczepionek. Pracują nad nimi specjaliści m.in. z Europy, USA i Chin. Według ekspertów dopiero pod koniec tego roku będzie można stwierdzić, czy są one skuteczne i bezpieczne. Ich produkcja na masową skalę mogłaby ruszyć dopiero na początku przyszłego roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl