fot. terytorialsi.wp.mil.pl

Żołnierze WOT włączają się w akcję ewakuacji seniorów z Domów Pomocy Społecznej

W związku z pandemią koronawirusa żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej włączają się w akcję ewakuacji seniorów z domów pomocy społecznej. Według ekspertów, to właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie.

Dotychczas terytorialsi pomogli placówkom m.in. w Koszęcinie, Kaliszu i Kleszczowie. Dowódcy brygad Obrony Terytorialnej wspierają 800 placówek w Polsce. Wsparcie obejmuje m.in. dostawy żywności, kontrole sanitarne, a także ewakuacje.

Na bieżąco monitorowana jest sytuacja DPS-ów, a brygady Obrony Terytorialnej odpowiadają na potrzeby dyrektorów placówek – oznajmił płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

– Tam często dochodzi do zbiorowych zakażeń i niestety jedynym środkiem, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tych zakażeń, jest ewakuacja pensjonariuszy w bezpieczne miejsce, do szpitala. Następnie przeprowadzenie zabiegów dekontaminacyjnych – wyniesienie sprzętu, który nie może tam pozostać, typu koce czy pościel; dekontaminowanie pomieszczeń, co robią żołnierze wojsk chemicznych w profesjonalny sposób. Następnie oferujemy szkolenie obsługi domów pomocy społecznej. Jest to profesjonalne szkolenie, które zapewniane jest przez Centrum Szkolenia Medycznego. Po takim szkoleniu jesteśmy gotowi do przywrócenia normalnego funkcjonowania placówki – wyjaśnił płk Marek Pietrzak.

Działania podejmowane przez terytorialsów odbywają się w ramach szeroko zakrojonej operacji „Odporna Wiosna”.

RIRM

drukuj