fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa. To dobra okazja do tego, aby podzielić się swoją krwią i podarować ją najbardziej potrzebującym.

Krew ratuje życie i przywraca zdrowie. Rozpoczęte Dni Honorowego Krwiodawstwa to dobra okazja do tego, żeby podzielić się swoją krwią. Oddać ją może każda pełnoletnia i zdrowa osoba do 65. roku życia, która waży nie mniej niż 50 kg.

– Przed oddaniem krwi dokonywana jest kwalifikacja lekarska oraz badanie krwi. Jeżeli parametry spełniają wymogi, to wówczas uprawniają osobę chcącą oddać krew do jej oddania – mówi Wiktor Tyburski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Krwi nie mogą oddać osoby z chorobami przewlekłymi, a także te, które przyjmują leki bądź wykonały niektóre zabiegi. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy o wypiciu dwóch litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

– Pijemy dużo wody, soków, herbaty, żeby organizm był nawodniony. Wysypiamy się, nie można pić alkoholu w przeddzień oddawania krwi. Do oddawania krwi powinniśmy zgłosić się po posiłku – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Posiłek nie może być tłusty i ostry. Dawca oddaje krew pełną w ilości ok. 450 ml. Zazwyczaj pobieranie krwi trwa od 5 do 8 minut. Dawcy przysługuje posiłek regeneracyjny w postaci ośmiu tabliczek czekolady. Osoby, które chcą częściej dzielić się krwią, mogą liczyć na tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Dzięki temu mogą m.in. taniej podróżować koleją.

– Mogą korzystać z bezkolejkowego przyjmowania w gabinetach lekarskich i mają zniżki na pewne kategorie lekarstw. W okresie pandemii mamy dodatkowe przywileje dla krwiodawców, a mianowicie dwa dni wolne, wcześniej to był jeden dzień wolny od pracy – tłumaczy Wiktor Tyburski.

Oddać krew możemy w pobliskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub mobilnym punkcie poboru krwi, czyli w tzw. krwiobusie.

– Szczególnie zapraszamy wszystkie osoby, które mają grupę 0- albo inne grupy minusowe, ponieważ ich jest bardzo mało w społeczeństwie. Natomiast na stronie internetowej można zobaczyć, czy są niedobory innych grup krwi – wskazuje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Więcej szczegółów na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl