fot. PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki: Krew to jeden z najcenniejszych darów

Krew to jeden z najcenniejszych darów, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Wciąż, pomimo postępu nauki i medycyny, nie możemy jej wyprodukować. Dlatego cieszę się, że już po raz trzeci inaugurujemy akcję „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym we wtorek do jej organizatorów.

„Krew jest bezcennym lekiem koniecznym nie tylko przy ratowaniu osób poszkodowanych w wypadkach, ale także przy leczeniu pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Wakacje to czas, kiedy zapasy krwi się zmniejszają, a zapotrzebowanie na nią rośnie, dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczące krwiodawstwa i krwiolecznictwa” – dodał premier w liście, który przeczytał podczas inauguracji akcji wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

We wtorek ruszyła trzecia edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, w której ramach 23 lipca od godziny 10.00 wolontariusze zachęcają do oddawania krwi w specjalnych mobilnych punktach stojących przy 12 dworcach kolejowych w całej Polsce.

„Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie. Obecność na trzeciej edycji akcji >>Kolej na Ciebie – uratuj życie!<< jest obowiązkowa, również przy wypełnianiu kolejarskiej służby” – powiedział obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Premierowi Morawieckiemu za objęcie patronatem honorowym nad wydarzeniem podziękował podczas konferencji prezes PKP Krzysztof Mamiński.

„Dzisiaj inaugurujemy trzecią edycję akcji i myślę, że setki litrów krwi, które dzisiaj zostaną zebrane na 12 dworcach kolejowych będą stanowiły pewną część zbiórki rocznej, gdyż szeroko rozumiane polskie kolejnictwo organizuje się do całorocznych zbiórek krwi” – dodał Krzysztof Mamiński.

We wtorek krew można oddać na następujących stacjach: Bydgoszcz Główna, Częstochowa Główna, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Tarnów, Warszawa Centralna, Wrocław Główny.

Jak informuje Fundacja Grupy PKP, która zorganizowała akcję krwiodawstwa, w regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, a w okresie wakacyjnym pozyskuje się jej nawet o jedną trzecią mniej niż zwykle.

Akcję od 2017 r. organizują Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA, Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi. Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 litrów więcej niż w 2017 r.

Po zakończeniu inauguracji do krwiobusu, który stanął przed warszawskim Dworcem Centralnym, ustawiła się kolejka chętnych do oddania krwi. Jedną z pierwszych osób, która oddała krew, był wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl