Koalicyjne negocjacje

Trwają negocjacje na linii PSL-Kukiz’15. Czy obie formacje pójdą razem do wyborów? Rozmowy do najłatwiejszych nie należą. Część posłów Kukiz’15 zagroziło wyjściem z ruchu, jeżeli do takiego porozumienia dojdzie. Niewykluczona jest też koalicja na linii Kukiz’15, PSL i Bezpartyjni Samorządowcy.

Lider Ruchu Kukiz’15, Paweł Kukiz niedawno o PSL mówił tak:

– To jest ewidentnie zorganizowana grupa przestępcza – powiedział.

– Skoro Prawo i Sprawiedliwość powiedziało „nie”, to zostało tylko Polskie Stronnictwo Ludowe. Z lewicą nie będziemy rozmawiać. Mówiłem o tym, że Platforma Obywatelska jest totalnie niewiarygodna, bo pokazała swoimi rządami, że co innego robi, a co innego mówi – wskazał poseł Kuzkiz’15 Jarosław Sachajko.

Kukiz 15 już niechętnie wspomina, że były to wspólne rządy z PSL-em.

– Jeżeli politycy PSL mówią o zmianach w prawie wyborczym, to zaczynają być atrakcyjnym parterem – zaznaczył Grzegorz Długi, poseł Kukiz’15.

Według medialnych informacji, politycy tych ugrupowań są już po kluczowych negocjacjach i chcą pojawić się na jednej wyborczej liście.

– Rozmawiamy z Kukiz’15, z Bezpartyjnymi Samorządowcami, ale jest jeszcze czas. Zegar zacznie tykać dopiero, kiedy pan prezydent ogłosi termin wyborów – wskazał poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Rozmowy do najłatwiejszych nie należą.

– Część posłów od Kukiza jest bardzo mocno przeciwnych koalicji z PSL. Zagrozili wyjściem od Kukiza, jeśli dojdzie do takiego połączenia – powiedziała poseł PiS dr Gabriela Masłowska.

Dzisiaj przedstawiciele Kuzkiz’15 rozmawiają z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

– Myślę, że dzisiaj się może dużo wyjaśnić. We Wrocławiu jest spotkanie z Bezpartyjnymi Samorządowcami i wtedy podejmiemy decyzję, w jakiej formacji będziemy szli – podkreślił Jarosław Sachajko.

Niewykluczone, że będzie to koalicja składająca się z trzech podmiotów Kukiz’15, PSL i Bezpartyjni Samorządowcy.

– Jeżeliby się okazało, że w tej szerszej formule zdobędziemy 15 czy ponad 15 proc. głosów – a jest to możliwe – i będziemy mogli wprowadzić nasze zmiany systemowe, to jak najbardziej z niej skorzystamy – wskazał Jarosław Sachajko.

Bezpartyjnym Samorządowcom – jak poinformował ich lider – bliżej jest do Pawła Kukiza. Jednak rozmowy cały czas trwają także z PSL-em. Decyzję co do formuły startu być może poznanym jeszcze dzisiaj.

TV Trwam News/RIRM

drukuj