fot. PAP/Darek Delmanowicz

Śląskie: Górnicy z JSW oddali 176 litrów krwi i 32 litry osocza

176 litrów krwi oraz 32 litry osocza, pomocnego przy leczeniu chorych na COVID-19, oddali w ostatnich dniach pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dwudniowej akcji, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, wzięło udział ponad pół tysiąca górników.

„W skali kraju pobiliśmy rekord, jeśli chodzi o osocze. Jesteśmy jednostką dominującą w Polsce – zebraliśmy jak dotąd najwięcej osocza i to duża zasługa górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej” – powiedziała dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu Gizela Kowol.

Raciborskie centrum już kilka tygodni temu podjęło współpracę z lubelską firmą farmaceutyczną w zakresie badań nad wytworzeniem leku na koronawirusa z osocza od ozdrowieńców. Wśród górników JSW jest obecnie najwięcej osób, które były zarażone wirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowiały.

W miniony piątek i sobotę pracownicy JSW mogli oddawać krew zarówno w siedzibie Centrum w Raciborzu, jak i w jego oddziałach terenowych w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju. Łącznie zgłosiło się 508 osób.

„Pokazujemy całej Polsce, co dla nas znaczy pomoc i jak wpisuje się w etos pracy górnika” – skomentował wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Specjalne podziękowania dla górników z JSW nadesłało Narodowe Centrum Krwi.

„Składam wyrazy największej wdzięczności i uznania za bezinteresowne niesienie pomocy osobom chorym i wymagającym leczenia krwią bądź jej składnikami. Z całego serca dziękuję za oddanie, poświęcenie i wrażliwość” – napisał do górników wicedyrektor ośrodka Sebastian Twaróg.

Poprzednia taka akcja, skierowana głównie do górników z JSW, odbyła się miesiąc temu. Po jej zakończeniu jastrzębska spółka, wraz z Fundacją JSW, postanowiła doposażyć terenowy oddział Centrum krwiodawstwa m.in. w nowe fotele dla osób oddających krew, zgrzewarkę oraz laptopy.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19. Cenny płyn mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości mieć transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.

W JSW zanotowano najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie – od początku epidemii w kopalniach tej spółki koronawirusem zaraziły się 4082 osoby, z których wyzdrowiało 3985 (97,6 proc.). 47 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 97 górników. Dzisiaj potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia, przybyło też sześciu ozdrowieńców.

Według dzisiejszych danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto łącznie u 17 tys. 943 osób (dzisiaj poinformowano o 98 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 415 zmarło. Ponad 83,7 proc. wszystkich zakażonych (15 tys. 31 osób) wyzdrowiało.

Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, w dzisiaj spadła ogólna liczba górników chorych na COVID-19. Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1251 górników z trzech spółek węglowych – o 13 mniej niż w sobotę i 28 mniej niż w piątek, kiedy wzrost zachorowań był rekordowy. Oprócz 97 górników z JSW, zakażonych jest 953 pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 201 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl