PAP/Jacek Bednarczyk

Górnicy obchodzą dziś Barbórkę

Dzień górnika przypada we wspomnienie św. Barbary z Nikomedii – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Górnicy zwracają się do niej o opiekę i bezpieczne szychty.

Obchody Barbórki trwają już od kilku dni. Dzisiaj świętować będą między innymi górnicy ze spółki Tauron Wydobycie. Na uroczystości do kopalni w Jaworznie zaproszono między innymi wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Barbórka to czas świętowania, ale także podsumowania sytuacji w górnictwie. A ta nie jest obecnie łatwa. W tej chwili największym zagrożeniem dla górników jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej – podkreślił Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli ten kierunek zostanie utrzymany, a jak mówią niektórzy politycy, może zostać nawet zaostrzony, to nasza sytuacja będzie jeszcze trudniejsza. Trwa COP25 w Hiszpanii, więc zobaczymy, czym skończy się ta konferencja i czy będzie stawiała na zaostrzenie. Ekolodzy i finansiści mówią o tym, że reszta świata – oprócz państw UE – de facto wycofuje się z tych ustaleń, więc zobaczymy, jakie będą tam przesilenia – akcentuje Kazimierz Grajcarek.

Tegoroczną Barbórkę górnictwo węgla kamiennego świętuje w sytuacji spadającego wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego.

Mimo to wzrosły zwały niesprzedanego surowca, przy zmniejszeniu importu. Spółki węglowe wydają w tym roku rekordowo dużo na inwestycje, ale też zmniejszają zyski. Wiele wskazuje, że branżę czeka spowolnienie.

RIRM

drukuj